Administracja Donald Trumpa wdraża politykę okładania cłami chińskich produktów. Mimo początkowej wstrzemięźliwości, Chiny wprowadziły cła odwetowe.

Ministerstwo handlu ChRL opublikowało dokument wprowadzający cła na 125 towarów z USA. Cła dochodzą do 25% wartości. Cłami obłożone zostały między innym produkty rolno-spożywcze takie jak  mrożona wieprzowina, wino, a także niektóre owoce oraz orzechy, informuje portal Interia. Stawka 25% będzie obowiązywać na wieprzowinę i złom aluminiowy. Cła w wysokości 15% będą obowiązywać na  wino, jabłka, alkohol etylowy i stalowe rury. Lista oclonych towarów pokrywa się z dokumentem opublikowanym przez chiński resort jeszcze 23 marca.

W 2017 roku wartość importu amerykańskich towarów jakie znalazły się na nowej liście ceł, wyniosła ok. 3 mld dolarów. Odpowiada to 2% całkowitej wartości importu z USA do Chin, która w zeszłym roku wyniosła 153,9 mld dolarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władze ChRL twierdzą, że nowe cła mają zrównoważyć straty jaki chińska gospodarka poniesie na skutek barier celnych wprowadzonych w marcu przez władze USA wobec produkowanej w Chinach stali i aluminium. Administracja Donalda Trumpa chce tym sposobem zmniejszyć deficyt USA w handlu z Chinami, który w zeszłym roku wyniósł 275,8 mld dolarów według statystyki ChRL i 375,2 mld dolarów według statystyki USA. Trump zapowiada już kolejne cła a także ograniczenia dla chińskich inwestorów.

interia.pl/kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz