Administracja Donald Trumpa wdraża politykę okładania cłami chińskich produktów. Mimo początkowej wstrzemięźliwości, Chiny wprowadziły cła odwetowe.

Ministerstwo handlu ChRL opublikowało dokument wprowadzający cła na 125 towarów z USA. Cła dochodzą do 25% wartości. Cłami obłożone zostały między innym produkty rolno-spożywcze takie jak  mrożona wieprzowina, wino, a także niektóre owoce oraz orzechy, informuje portal Interia. Stawka 25% będzie obowiązywać na wieprzowinę i złom aluminiowy. Cła w wysokości 15% będą obowiązywać na  wino, jabłka, alkohol etylowy i stalowe rury. Lista oclonych towarów pokrywa się z dokumentem opublikowanym przez chiński resort jeszcze 23 marca.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

950 PLN    (4.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W 2017 roku wartość importu amerykańskich towarów jakie znalazły się na nowej liście ceł, wyniosła ok. 3 mld dolarów. Odpowiada to 2% całkowitej wartości importu z USA do Chin, która w zeszłym roku wyniosła 153,9 mld dolarów.

Władze ChRL twierdzą, że nowe cła mają zrównoważyć straty jaki chińska gospodarka poniesie na skutek barier celnych wprowadzonych w marcu przez władze USA wobec produkowanej w Chinach stali i aluminium. Administracja Donalda Trumpa chce tym sposobem zmniejszyć deficyt USA w handlu z Chinami, który w zeszłym roku wyniósł 275,8 mld dolarów według statystyki ChRL i 375,2 mld dolarów według statystyki USA. Trump zapowiada już kolejne cła a także ograniczenia dla chińskich inwestorów.

interia.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz