Chiny wystrzeliły w sierpniu br. pocisk hipersoniczny zdolny do przenoszenia broni jądrowej, który okrążył Ziemię na niskiej orbicie, zanim opadł nie osiągając zaplanowanego celu – napisał w sobotę Financial Times, powołując się na kilka niezależnych źródeł. Postęp Chin w zakresie budowy broni hipersonicznej miał „zaskoczyć wywiad USA”.

Pocisk hipersoniczny miał być niesiony przez rakietę Long March. FT zwraca uwagę, że jej starty są zwykle ogłaszane, podczas gdy opisywany przypadek miał być trzymany w tajemnicy. Medium pisze, że postęp Chin w zakresie budowy broni hipersonicznej miał „zaskoczyć wywiad USA”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Pocisk miał okrążyć Ziemię na niskiej orbicie, zanim opadł nie osiągając zaplanowanego celu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

FT zwraca uwagę, że pociski hipersoniczne, które mogą przenosić broń jądrową, mogą latać z prędkością ponad pięciokrotnie większą niż prędkość dźwięku. Broń tego typu porusza się po niskiej trajektorii w atmosferze, potencjalnie szybciej uderzając w cel.

Oprócz Chin, nad technologią naddźwiękową pracują także Stany Zjednoczone, Rosja i co najmniej pięć innych państw.

Rosnące zaniepokojenie chińskimi zdolnościami nuklearnymi pojawia się, gdy Pekin kontynuuje rozbudowę swoich konwencjonalnych sił wojskowych i angażuje się w coraz bardziej asertywną działalność wojskową w pobliżu Tajwanu – podkreśla Financial Times.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

FT informuje, powołując się na dwie osoby zaznajomione z chińskim testem, że pocisk może teoretycznie przelecieć nad biegunem południowym. Stanowiłoby to duże wyzwanie dla armii amerykańskiej, ponieważ jej systemy obrony przeciwrakietowej jest skoncentrowany na północnym szlaku polarnym.

Pentagon nie skomentował opisywanych doniesień.

We wrześniu Stany Zjednoczone przetestowały pocisk hipersoniczny HAWC z silnikiem strumieniowym typu scramjet. Podkreślono wówczas, że to pierwszy od 2013 r. udany test tego rodzaju broni w USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W kwietniu bieżącego roku rosyjskie siły zbrojne po raz pierwszy przeprowadziły w Arktyce ćwiczenia w zakresie przechwytywania broni hipersonicznej, wykorzystując do tego ciężkie myśliwce przechwytujące MiG-31BM.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku rosyjskie media informowały, że w Ministerstwie Obrony Rosji podjęto decyzję o uzbrojeniu lotnictwa morskiego Floty Północnej w hipersoniczny system Kinżał.

Zobacz także: USA: nieudany test broni hipersonicznej

ft.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz