Chiny w lipcu testowały pojazd kosmiczny, a nie pocisk hipersoniczny – oświadczył w poniedziałek rzecznik chińskiego resortu spraw zagranicznych. Odniósł się w ten sposób do sobotnich doniesień gazety Financial Times (FT), według której Chiny wystrzeliły naddźwiękowy pocisk zdolny do przenoszenia broni jądrowej.

To nie był pocisk, to był pojazd kosmiczny – powiedział w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, cytowany przez agencję Reuters. Dodał, że był to „rutynowy test”, którego celem było sprawdzenie technologii, umożliwiającej ponowne wykorzystanie pojazdu kosmicznego.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Strona chińska podkreśla, że testy możliwości ponownego używania pojazdów kosmicznych są ważne, by „zapewnić ludziom tani i wygodny sposób podróżowania w kosmos”. Zhao Lijian powiedział, że gazeta się pomyliła, ponieważ test miał miejsce w lipcu bieżącego roku, nie zaś w sierpniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W sobotę Financial Times napisał, powołując się na kilka niezależnych źródeł, że Chiny wystrzeliły w sierpniu br. pocisk hipersoniczny zdolny do przenoszenia broni jądrowej, który okrążył Ziemię na niskiej orbicie, zanim opadł nie osiągając zaplanowanego celu. Postęp Chin w zakresie budowy broni hipersonicznej – zdaniem FT – miał „zaskoczyć wywiad USA”.

Pentagon nie skomentował wspomnianych doniesień.

Oprócz Chin, nad technologią naddźwiękową pracują także Stany Zjednoczone, Rosja i co najmniej pięć innych państw.

We wrześniu Stany Zjednoczone przetestowały pocisk hipersoniczny HAWC z silnikiem strumieniowym typu scramjet. Podkreślono wówczas, że to pierwszy od 2013 r. udany test tego rodzaju broni w USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Chińscy generałowie mówią o konieczności przygotowania się na możliwą konfrontację z USA

W kwietniu bieżącego roku rosyjskie siły zbrojne po raz pierwszy przeprowadziły w Arktyce ćwiczenia w zakresie przechwytywania broni hipersonicznej, wykorzystując do tego ciężkie myśliwce przechwytujące MiG-31BM.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku rosyjskie media informowały, że w Ministerstwie Obrony Rosji podjęto decyzję o uzbrojeniu lotnictwa morskiego Floty Północnej w hipersoniczny system Kinżał.

Zobacz także: USA: nieudany test broni hipersonicznej

Zobacz także: Były ekspert Pentagonu: USA przegrały rywalizację z Chinami, jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz