Chiny muszą zwiększyć wydatki na wojsko, w celu przygotowania się na możliwą konfrontację ze Stanami Zjednoczonymi – powiedziało dwóch czołowych chińskich generałów, zasiadających w Centralnej Komisji Wojskowej.

Wspomniani generałowie są członkami Centralnej Komisji Wojskowej. Ich wypowiedzi padły podczas corocznej sesji Komisji w Pekinie. Xu Qiliang, wiceszef Komisji i czołowy chiński oficer oświadczył, że Chiny muszą przygotować się na tzw. „pułapkę Tukidydesa” – podał „The Japan Times” we wtorek. Pojęcie to służy do opisu sytuacji nieuchronnego konfliktu pomiędzy wschodzącym a dominującym mocarstwem.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Stojąc w obliczu 'Pułapki Tukidydesa’ oraz niepokojów na granicach, armia musi zwiększyć wysiłki mające na celu podniesienie zdolności” – powiedział Xu Qiliang w piątek.

„Najważniejsza jest wewnętrzna jedność i spójność, a także poprawa ogólnych zdolności. Jeśli jesteś silny, możesz osiągnąć długoterminową stabilność oraz niezwyciężoność” – dodał.

Medium zwraca uwagę, że nawiązanie chińskiego generała do „niepokojów na granicach” może być zarówno aluzją do chińskich starć z Indiami, które miały miejsce w ubiegłym roku, jak i do sporów terytorialnych na Morzach Wschodnio- i Południowochińskim.

Zobacz także: Morze Południowochińskie: ćwiczenia dwóch grup lotniskowców

Minister obrony ChRL Wei Fenghe stwierdził z kolei, że „powstrzymywanie i przeciwdziałanie powstrzymywaniu będzie nadawało główny ton w bilateralnych stosunkach pomiędzy Chinami a USA”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Japan Times” zwraca uwagę, że opisane wypowiedzi stanowią rzadki ze strony Chin przykład przyznania się, że kraj ten zauważa rosnące ryzyko konfrontacji z USA. Wcześniej, w czasie kadencji prezydenta Donalda Trumpa, Waszyngton prowadził politykę eskalacji sporów z Pekinem, począwszy od handlu, skończywszy zaś na Tajwanie. Chińscy przywódcy wielokrotnie próbowali umniejszać znaczenie ryzyka konfrontacji mocarstw. W 2015 roku prezydent Xi Jinping w czasie wizyty w USA oświadczył, że taki konflikt mocarstw nie jest nieunikniony tak długo, jak długo poszczególne strony wystrzegają się błędów w kalkulacjach strategicznych.

Wytyczne narodowej strategii bezpieczeństwa USA, które zostały opublikowane w ubiegłym tygodniu pokazują, że prezydent Joe Biden utrzymał decyzję poprzedniego przywódcy USA Donalda Trumpa, aby określać Chiny mianem „strategicznego konkurenta”. W dokumencie położono jednak mniejszy nacisk na wykorzystanie amerykańskiego wojska. Większy nacisk położono na współpracę z „krajami myślącymi podobnie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Chin Xi zapowiedział, że uczyni z Chin potęgę militarną. Zobowiązał się także do dokończenia modernizacji sił zbrojnych do 2035 roku, a także zbudowania armii na światowym poziomie, która będzie w stanie wygrywać wszystkie wojny na wszystkich teatrach do 2050 roku.

W tym roku wydatki ChRL na armię wzrosną o 6,8 proc. Wzrost ten wynosił w ubiegłym roku 6,6 proc.

japantimes.co.jp / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz