Przedstawicielstwa Indii i Chin rozmawiały w piątek o całkowitym wycofaniu wojsk wzdłuż linii rzeczywistej kontroli i deeskalacji na pograniczu indyjsko-chińskim – poinformował portal Hindustantimes. Oba kraje chcą przywrócenia pokoju w spornym regionie i rozwoju dwustronnych stosunków.
Jak poinformował portal Hindustantimes, przedstawicielstwa Chin i Indii zgodziły się ze sobą w piątek w sprawie deeskalacji konfliktu granicznego w spornym regionie. Oba kraje chcą wycofać swoje jednostki z linii rzeczywistej kontroli.
Według ministerstwa spraw zagranicznych Indii, kraje chcą wrócić do dwustronnych porozumień i protokołów. Strona indyjska podkreśliła, że pełne przywrócenie pokoju i spokoju jest niezbędne dla sprawnego ogólnego rozwoju stosunków dwustronnych.
Potwierdzenie potrzeby całkowitego wycofania się, deeskalacji i pełnego przywrócenia pokoju zostało dokonane na 17. posiedzeniu grupy roboczej ds. konsultacji i koordynacji w sprawach granicznych Indii i Chin, które odbyło się w piątek.
Indie były reprezentowane przez zespół pod kierownictwem sekretarza Naveena Srivastava z ministerstwa spraw zagranicznych, a zespołem chińskim kierował Hong Liang, dyrektor generalny departamentu spraw granicznych i oceanicznych chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.
W rozmowach między obiema stronami panował impas w terenie pomimo intensywnych negocjacji na szczeblu wojskowym i dyplomatycznym. Proces wycofywania się w niektórych punktach kwestionowanej linii faktycznej kontroli (LAC), w tym Pangong Tso i Depsang, został praktycznie zatrzymany. Minister obrony Rajnath Singh również informował, że nie można „zagwarantować” wyniku rozmów z Chinami.
Przeczytaj: Chiny roszczą sobie prawa do kontroli nad całą Doliną Galwan
W przeddzień rozmów MSZ Indii oświadczyło, że spodziewa się, iż strona chińska „szczerze” będzie współpracować z Indiami w celu całkowitego wycofania się i deeskalacji oraz pełnego przywrócenia pokoju i spokoju na obszarach przygranicznych najwcześniej, jak uzgodniła Specjalni przedstawiciele.
Piątkowe oświadczenie podkreśliło ten punkt. „Obie strony zauważyły, że było to zgodne z porozumieniem osiągniętym między dwoma Specjalnymi Przedstawicielami podczas rozmowy telefonicznej w dniu 5 lipca 2020 r. Zgodzili się w tym względzie, że obie strony muszą szczerze wdrożyć ustalenia osiągnięte między do dnia dzisiejszego”.
W oświadczeniu chińskiego MSZ rozmowy przeprowadzone w piątek zostały określone jako „szczere i dogłębne” oraz stwierdzono, że obie strony przyjęły do wiadomości pozytywne postępy w wycofywaniu wojsk na froncie.
„Obie strony przeprowadziły szczerą i dogłębną wymianę poglądów na temat niedawnej sytuacji na granicy chińsko-indyjskiej i w pełni potwierdziły pozytywne postępy poczynione przez siły obrony granicznej obu krajów w wycofaniu się z pozycji i złagodzeniu sytuacji”- podało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych w komunikacie opublikowanym w piątek wieczorem.
Oświadczenie indyjskiego rządu nie odzwierciedlało jednak postępu, do którego nawiązywał Pekin. Stwierdzono, że wkrótce może się odbyć kolejna runda spotkania dowódców, aby zakończyć proces wycofywania się i deeskalacji.
Zobacz też: 20 indyjskich żołnierzy zginęło w wyniku starć granicznych z Chińczykami w dolinie Galwan
Sytuacja w himalajskiej dolinie eskaluje od początku maja odkąd obie strony zwiększyły liczbę żołnierzy pojawiających się na spornym terytorium. Przedmiotem sporu jest ważna droga biegnąca w wysokogórskiej dolinie. Do starcia miało dojść po tym gdy Hindusi i Chińczycy próbowali dokonać „deeskalacji” sytuacji na granicy. W efekcie doszło jednak do jej poważnego zaostrzenia. To pierwsze ofiary śmiertelne na chińsko-indyjskiej granicy od 1975 r.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!