Dwie grupy uderzeniowe amerykańskich lotniskowców przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim – poinformowała marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych we wtorek. Były to pierwsze ćwiczenia tego typu na spornych wodach od lipca 2020.

We wtorkowym komunikacie zaznaczono, że grupa uderzeniowa lotniskowca USS Theodore Roosevelt oraz grupa uderzeniowa lotniskowca USS Nimitz “przeprowadziły wiele ćwiczeń mających na celu zwiększenie interoperacyjności między zasobami, jak również zdolności dowodzenia i kontroli” – cytuje agencja “Reuters”.

Podkreślono, że to pierwsze ćwiczenia tego typu na opisywanym korytarzu wodnym od lipca 2020 roku.

Zobacz także: Sekretarz Stanu USA: Stany Zjednoczone w konflikcie z Chinami stoją po stronie państw Azji Południowo-Wschodniej

Ćwiczenia odbywają się kilka dni po potępieniu przez Chiny przepłynięcia niszczyciela USS John S. McCain w pobliżu kontrolowanych przez ChRL Wysp Paracelskich. Stany Zjednoczone nazywają je “operacją swobody żeglugi”. Była to pierwsza tego typu misja marynarki wojennej USA od czasu objęcia w styczniu br. urzędu przez prezydenta Joe Bidena.

Stany Zjednoczone zakwestionowały rozległe roszczenia terytorialne Chin w regionie, oskarżając je o militaryzację Morza Południowochińskiego i próby zastraszenia sąsiadów, takich jak Malezja, Filipiny i Wietnam.

“Jesteśmy zaangażowani w zapewnianie zgodnego z prawem korzystania z morza, co wszystkie kraje mogą czynić na mocy prawa międzynarodowego” – oświadczył kontradmirał Jim Kirk, dowódca grupy uderzeniowej Nimitz Carrier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chiński rząd rości sobie historyczne prawa do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego. Jest to sprzeczne z roszczeniami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego strategicznego i bogatego w surowce akwenu.

Zobacz także: USA oficjalnie odrzucają chińskie ambicje na Morzu Południowochińskim

Czytaj także: USA wysyłają okręty na Morze Południowochińskie

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply