“W ciągu weekendu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Medyce ujawnili ponad sto fałszywych oświadczeń uprawniających cudzoziemców do pracy w Polsce. Posłużyli się nimi obywatele Mołdawii i Ukrainy” – podała służba we wtorek.

W komunikacie podkreślono, że cudzoziemcy przekraczali granicę na podstawie paszportów biometrycznych. Powinni dodatkowo również przedstawić dokumenty z informacjami o warunkach i miejscu zatrudnienia. Obywatele Mołdawii i Ukrainy posłużyli się podrobionymi oświadczeniami o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom.

“Rzekomo mieli zostać zatrudnieni jako obsługa w hotelach oraz introligatorzy na terenie województw północnej Polski i okolic Łodzi. Wszyscy przyznali się do próby wykorzystania podrobionych dokumentów w celu wjazdu do krajów UE. Wyjaśnili, że za oświadczenia zapłacili od 150 do 200 euro. Niektórzy z nich zamierzali podjąć nielegalną pracę w Polsce, inni chcieli dotrzeć na Zachód Europy. Dobrowolnie poddali się karze sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Straż Graniczna wydała im decyzje o odmowie wjazdu i zawróciła na Ukrainę” – pisze Straż Graniczna.

Zobacz także: Raport: 41% imigrantów z Ukrainy planuje osiąść w Polsce na stałe, 29% już ściągnęło rodziny

Przypomnijmy, że Straż Graniczna informowała na początku lutego, że w 2020 r. jej funkcjonariusze odprawili na granicach Polski, będących granicami zewnętrznymi UE, 18 mln podróżnych.

W ubiegłym roku najwięcej podróżnych odprawiono na odcinku granicy z Ukrainą – 7,8 mln. Następne w kolejności były Białoruś – 3 mln i Rosja – 750 tys. osób. Z kolei na lotniczych przejściach granicznych odprawiono 6,3 mln podróżnych. Najmniej odpraw zanotowano na granicy morskiej – 115 tys. osób. Straż Graniczna podała, że największą grupę wśród osób wjeżdżających do Polski stanowili obywatele Ukrainy – 3,8 mln osób, oraz Białorusi – 1,1 mln osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Straż Graniczna zatrzymała na Podkarpaciu nielegalnych imigrantów

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply