W 2020 r. funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na granicach Polski, będących granicami zewnętrznymi UE 18 mln podróżnych – poinformowała na początku lutego Straż Graniczna.

W ubiegłym roku najwięcej podróżnych odprawiono na odcinku granicy z Ukrainą – 7,8 mln. Następne w kolejności były Białoruś – 3 mln i Rosja – 750 tys. osób. Z kolei na lotniczych przejściach granicznych odprawiono 6,3 mln podróżnych. Najmniej odpraw zanotowano na granicy morskiej – 115 tys. osób. Straż Graniczna podała, że największą grupę wśród osób wjeżdżających do Polski stanowili obywatele Ukrainy – 3,8 mln osób, oraz Białorusi – 1,1 mln osób.

W 2019 roku do Polski wjechało 10,4 mln obywateli Ukrainy, 3,35 mln Białorusi, 1,5 mln Rosji i 230 tys. Izraela. Ogółem w 2020 roku odprawiono 3 razy mniej cudzoziemców (ok. 6 mln) niż w roku 2019. W 2019 roku na polskiej granicy zewnętrznej UE odprawiono ponad 54 mln podróżnych.

Funkcjonariusze Straży Granicznej w 2020 roku nie zezwolili na wjazd do Polski blisko 35 tys. cudzoziemców, z czego aż 24,6 tys. na granicy z Ukrainą. Najczęstszą przyczyną odmowy wjazdu – w 18,3 tys. przypadków – był brak odpowiednich dokumentów uzasadniających cel i warunki pobytu. W 6,2 tys. przypadkach podróżni nie mieli ważnej wizy lub dokumentu pobytowego.

Na granicy zewnętrznej zatrzymano 2 238 obywateli państw trzecich, którzy nielegalnie próbowali przekroczyć polską granicę, w tym 2002 osoby zatrzymano na przejściach granicznych. Natomiast 236 osób próbowało przedostać się do Polski przez tzw. zieloną granicę. Najwięcej było wśród nich obywateli Rosji – 59 i Turcji – 42 osoby.

CZYTAJ TAKŻE: Straż Graniczna zatrzymała na Podkarpaciu nielegalnych imigrantów

Zobacz także: Nielegalni imigranci z Afganistanu przybyli do Polski ukryci w tirze z choinkami

Z danych SG wynika ponadto, że przez cały 2020 rok na granicy zewnętrznej odprawiono ponad 2,5 mln samochodów osobowych, blisko 2 mln samochodów ciężarowych, prawie 126 tys. autobusów i 115 tys. innych pojazdów. Największy ruch drogowy zanotowano na granicy z Ukrainą – 2,46 mln i Białorusią – 1,8 mln – pojazdów.

CZYTAJ TAKŻE: Raport: 41% imigrantów z Ukrainy planuje osiąść w Polsce na stałe, 29% już ściągnęło rodziny

W okresie od 15 marca do 12 czerwca 2020 r. – w związku z zagrożeniem pandemią – wprowadzona została tymczasowa kontrola graniczna na granicach wewnętrznych – z krajami UE. Granicę wewnętrzną można było przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Pozostałe szlaki komunikacyjne, umożliwiające wcześniej przekroczenie granicy, zostały zablokowane. Każdej doby w działania związane z tymczasowo przywróconą kontrolą graniczną na granicy wewnętrznej zaangażowanych było średnio ok. 670 funkcjonariuszy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W związku z pandemią Straży Granicznej przyznano nowe zadania jak m.in. wprowadzanie do systemu elektronicznego danych kontaktowych osób kierowanych na obowiązkową kwarantannę, czy weryfikowanie podróżnych czy nie naruszają przepisów kwarantanny. W minionym roku funkcjonariusze SG podczas odpraw granicznych – również podczas tymczasowego przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych – skierowali na kwarantannę ponad milion podróżnych. Jednocześnie ujawniono na granicy 4,1 tys. przypadków naruszenia zasady odbywania kwarantanny.

Od początku listopada ubiegłego roku, po otrzymaniu nowych uprawnień, funkcjonariusze SG sprawdzili 91 tys. osób przebywających na kwarantannie domowej i ustalili 1,3 tys. osób naruszających warunki tej kwarantanny.

Kresy.pl / strazgraniczna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply