Amerykańska Marynarka Wojenna poinformowała, że dwa jej okręty „operują” na Morzy Południowochińskim w rejonie o który doszło do spory między Chinami i Malezją.

Spór dotyczy rejsu chińskiego, rządowego statku badawczego Dizhi 8, jaki pojawił się na wodach, które Malezyjczycy uważają za swoje wody terytorialne na Morzu Południowochińskim. Chińska załoga pojawiła się tam w zeszłym tygodniu w pobliżu także prowadzącego badania statku należącego do malezyjskiego, państwowego koncernu naftowego Petronas. Takie spotkanie wywołało międzynarodowego reakcje, w tym amerykańskie. Władze USA oskarżyły Chińczyków o „zastraszające zachowanie” i próby „przymuszania” sąsiadów.

Reakcje nie ograniczyły się do słów. Rzeczniczka amerykańskiego Dowództwa Indo-Pacyficznego Nicole Schwegman poinformowała, że amerykańska Marynarka Wojenna wysłała w sporny rejon dwa swoje okręty: amfibijny okręt desantowy USS America oraz niszczyciel rakietowy USS Bunker Hill. „Poprzez naszą ciągłą obecność operacyjną na Morzu Południowochińskim pracujemy nad promocją wolności żeglugi i przelotu, oraz międzynarodowe zasady, które stanowią podstawę bezpieczeństwa i dobrobytu Indo-Pacyfiku” – powiedziała we wtorek Schwegman, cytowana, za agencją informacyjna Reutera, przez portal Marine Link.

Kontradmirał Fred Kacher, dowódca wysłanej grupy ekspedycyjnej poinformował, że jego siły w tym tygodniu weszły już w interakcję z chińskimi siłami morskimi na Morzu Południowochińskim. Nie podał jednak szczegółów ograniczając się do stwierdzenia, że były one prowadzone w sposób „profesjonalny”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Stany Zjednoczone były zmuszone wycofać do bazy operujący na Dalekim Wschodzie lotniskowiec USS Theodore Roosevelt na pokładzie którego zaczął szerzyć się koronawirus. Dowództwo opierało się z takiemu posunięciu i dopiero przecieki medialne z okrętu o niebezpiecznej sytuacji doprowadziły do wycofania lotniskowca i ewakuacji części załogi. Mimo to dowódca lotniskowca, komandor Crozier został zwolniony ze służby. Wśród marynarzy USS Theodore Roosevelt odnotowano w zeszłym tygodniu już prawie 600 zarażonych SARS COVOD-19.

W czasie gdy wycofywano amerykański lotniskowiec na wodach między Japonią, a Tajwanem operowała grupa okrętów chińskiej marynarki wojennej z lotniskowcem Liaoning na czele.

marinelink.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz