Badanie przeprowadzone dla RMF FM pokazuje, że ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni wyprzedza Koalicję Obywatelską o 4 pkt proc. W badaniu sprawdzono też preferencje partyjne z uwagi na płeć, wiek i miejsce zamieszkania.

Według badania przeprowadzonego przez agencję Opinia24 dla stacji RMF FM, gdyby wybory parlamentarne miały odbyć się w najbliższą niedzielę, to największe poparcia miałaby Zjednoczona Prawica, na którą chce głosować 29 proc. badanych.

Ponadto, Polska 2050 Szymona Hołowni zajęłaby drugie miejsce, z poparciem 24 proc., wyprzedzając Koalicję Obywatelską (20 proc.). Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica (9 proc.), a za nią Konfederacja (8 proc.). PSL-Koalicja Polska i Kukiz’15 nie przekroczyłyby progu wyborczego. Oba ugrupowania mają wśród respondentów poparcie na poziomie 2 proc. Wyniki te obejmują również ankietowanych, którzy nie potrafili odpowiedzieć, na kogo oddaliby głos. Stanowią oni 7 proc. badanej grupy.

 

W badaniu sprawdzono też preferencje partyjne z uwagi na płeć, wiek i miejsce zamieszkania. Wynika z tego, że panowie relatywnie częściej chcą głosować na Zjednoczoną Prawicę oraz Konfederację, podczas gdy panie wskazywały raczej Polskę 2050 Szymona Hołowni, a także Koalicję Obywatelską i Lewicę. Największą przewagę kobiet stwierdzono w grupie wyborców KO (22 proc. do 17 proc.), a mężczyzn – Konfederacji (12 proc. do 4 proc.) i Zjednoczonej Prawicy (31 proc. do 26 proc.).

Ogromne zróżnicowanie preferencji politycznych jest widoczne pod względem wieku badanych. Wyniki pokazują, że na Zjednoczoną Prawicę wyraźnie chętniej chciałyby zagłosować osoby powyżej 54. roku życia, podczas gdy osoby młode, w wieku 18-34 lat, stanowią najmniej liczną grupę potencjalnych wyborców tego ugrupowania.

W przypadku zwolenników ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni sytuacja wygląda odwrotnie – dominują osoby w wieku 18-44 lata. Koalicja obywatelska może liczyć raczej na głosy osób w wieku 35-54 lata i powyżej 65 lat.

Sympatycy Lewicy to zdecydowanie młodzi wyborcy, szczególnie najmłodsi, w wieku do 24 lat. Podobnie jest w przypadku Konfederacji, gdzie jednak przewagę mają osoby w wieku 25-34 lata. Ogólnie można powiedzieć, że najpopularniejszym ugrupowaniem wśród osób poniżej 35 lat są Polska 2050, Konfederacja i Lewica oraz KO.

Pod względem miejsca zamieszkania zauważalna jest ogólna tendencja, że im mniejsza miejscowość, tym więcej zwolenników posiada Zjednoczona Prawica. Podobna zależność, ale w zdecydowanie mniejszej skali, charakteryzuje też Koalicję Polską – PSL oraz ruch Kukiz’15.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W przypadku ugrupowania Hołowni, sympatie w poszczególnych grupach rozkładają się mniej więcej po równo. Polska 2050 może liczyć zarówno na wyborców ze wsi (22 proc.) i małych miast (24 proc.), jak i z dużych i bardzo dużych miast (odpowiednio 25 proc. i 29 proc.). W porównaniu z tym ugrupowaniem, KO ma wyraźnie mniejsze poparcie na wsi, ale większe w średnich miastach.

Wyborcy Lewicy to z kolei zdecydowanie osoby z miast, szczególnie tych największych. W przypadku Konfederacji relatywnie więcej jej wyborców to mieszkańcy średnich i dużych miast.

Osoby, które nie zadeklarowały chęci udziału w wyborach parlamentarnych lub nie wiedzą, na jaką formację zagłosować zapytano, która z partii ma program najbliższy ich poglądom. Blisko 60 proc. tej grupy konsekwentnie odmówiło wskazania jakiejkolwiek ugrupowania. Wśród tych, którzy się na to zdecydowali, najczęściej odnotowano wskazania na Zjednoczoną Prawię (15 proc.) i Polskę 2050 (10 proc.).

Sondaż przeprowadzono w formie badania telefonicznego CATI w dniach 1-7 marca br. na reprezentatywnej, losowej, ogólnopolskiej próbie liczącej 3007 osób.

Przeczytaj: Sondaż United Survey: Wygrana PiS, sześć ugrupowań w Sejmie

Czytaj także: Sondaż IBRiS: Wzrost poparcia PiS, spadają notowania KO

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz