Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w niedzielę, najwyższe poparcie wśród partii politycznych utrzymałoby Prawo i Sprawiedliwość – pokazują wyniki badania United Survey. W Sejmie znalazłyby się także: ruch Szymona Hołowni Polska 2050, Koalicja Obywatelska, Lewica, Konfederacja oraz PSL-Koalicja Polska.

Wyniki najnowszego badania United Survey dla WP pokazują, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby 33 proc. głosów (o 0,5 pkt. proc. więcej niż w badaniu sprzed dwóch tygodni). Drugie miejsce zająłby ruch Szymona Hołowni Polska 2050 z wynikiem 17,7 proc. (wzrost o 3,1 pkt. proc.). Na trzecim miejscu uplasowałaby się Koalicja Obywatelska otrzymując 17,5 proc. głosów (spadek o niecałe 2 pkt. proc.).

Lewica otrzymałaby 9,6 proc. głosów (spadek o 1,8 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania). Konfederacja i PSL-Koalicja Polska uzyskałyby po 5,3 proc. głosów.

11,6 proc. ankietowanych nie wskazało żadnej partii.

Ankietowani byli pytani również o alternatywny scenariusz dla wyborów parlamentarnych, zakładający odłączenie się Porozumienia od Zjednoczonej Prawicy oraz budowę szerszego bloku Koalicji Polskiej z Jarosławem Gowinem i konserwatywnymi posłami Platformy Obywatelskiej. W takim układzie zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, składająca się z polityków PiS i Solidarnej Polski, otrzymując wynik 34,8 proc.

Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z wynikiem 14,2 proc. Trzecie miejsce zajęłaby Polska 2050 – 12,1 proc głosów. Koalicja Polska (składająca się z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Jarosława Gowina i konserwatywnych posłów z PO) zdobyłaby w takiej sytuacji 11,6 proc. głosów. Konfederacja znalazłaby się poza Sejmem otrzymując 4,8 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Jak pandemia wpłynęła na sytuację zawodową, zadowolenie z życia i relacje rodzinne Polaków? [SONDAŻ]

Gdyby wybory odbywały się w niedzielę, frekwencja wyniosłaby 55,3 proc.

Badani zostali zapytani o zamiar uczestnictwa w wyborach. Odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 31,9 proc. ankietowanych, a 23,4 proc. respondentów wybrało odpowiedź „raczej tak”. Niechęć do udziału w wyborach zadeklarowało 39,3 proc badanych, (20,4 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie nie”).

wiadomości.wp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz