Nawet ćwierć miliona użytkowników mogło paść ofiarą niedawnego ataku hakerski na pocztę mailową Exchange Microsoft Corp – napisał dziennik „Wall Street Journal” (WSJ) w sobotę. Firma podejrzewa, że sprawcami ataku byli chińscy hakerzy.

W wyniku ataku dotknięte zostały dziesiątki tysięcy firm, urzędów państwowych oraz szkół w USA. W niektórych przypadkach hakerzy mogli uzyskać dostęp nawet do informacji wywiadowczych – pisze „WSJ”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Doniesienia amerykańskich mediów wskazują, że hakerzy wykorzystują defekty oprogramowania Microsoft Exchange w celu włamywania się na konta e-mailowe, odczytywania wiadomości bez autoryzacji oraz instalowania nieautoryzowanego oprogramowania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Kaspersky: podczas cyberataku w USA użyto kodu podobnego do stosowanego rzekomo przez rosyjskich hakerów

„Było to zrobione w naprawdę ukradkowy sposób, aby nie wywołać żadnego alarmu” – skomentował sprawę Steven Adair, założyciel firmy Volexity Inc, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem.

Microsoft powiadomił we wtorek o ataku. Zidentyfikował sprawców jako chińską grupę cyberszpiegowską tzw. Hafnium. Firma dostarczyła swoim użytkownikom program do zniwelowania problemu.

Dziennik zwraca uwagę, że sytuacja wywołała powszechne zaniepokojenie nowej administracji USA.

Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) w ubiegłym tygodniu wydała dyrektywę dotyczącą sytuacji awaryjnych, wymagającą od federalnych agencji rządowych natychmiastowego naprawienia lub odłączenia produktów od Microsoft Exchange.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Niemcy chcą nałożenia sankcji na szefa GRU i rosyjskich hakerów

„CISA przeprowadziła w piątek rozmowę telefoniczną z ponad 4000 partnerami w zakresie infrastruktury krytycznej z sektora prywatnego, a także z władz stanowych i lokalnych, zachęcając ich do wprowadzenia poprawek do swoich systemów” – pisze „WSJ”.

Przytacza opinię przedstawicieli amerykańskich władz, sugerujące, że luki w zabezpieczeniach Microsoftu mogą mieć fatalne skutki dotyczące dużych grup ludzi.

wsj.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz