Pod koniec września 2021 roku Łukasiewicz – PIAP dostarczył roboty pirotechniczne PIAP GRYF na potrzeby włoskiego rządu – poinformował instytut w przekazie prasowym w środę.

Jak poinformowała służba prasowa Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, pod koniec września 2021 roku Łukasiewicz – PIAP dostarczył roboty pirotechniczne PIAP GRYF na potrzeby włoskiego rządu.

Włoski rząd wybrał model średniego robota mobilnego PIAP GRYF, wykorzystywany już w kilku armiach na świecie, od Korei Południowej po Indonezję, Nigerię, Senegal oraz Rumunię.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

275.18 PLN    (1.25%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Mobilny robot pirotechniczny PIAP GRYF, o masie 48 kg, przystosowany jest do prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych. Przy jego użyciu można w bezpieczny sposób rozpoznać, podjąć i przetransportować podejrzany przedmiot do miejsca jego neutralizacji. W skrajnych sytuacjach neutralizacja może zostać zrealizowana na miejscu ujawnienia niebezpiecznego ładunku z użyciem akcesoriów robota.

Hybrydowy układ napędowy robota umożliwia sprawne poruszanie się po każdej nawierzchni, w zróżnicowanym terenie, a także w budynkach (w tym pokonywanie schodów). Koła mogą być szybko zdemontowane, co dodatkowo zmniejsza jego gabaryty i tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach, np. na pokładzie samolotu.

PIAP GRYF został wyposażony m. in. w kamery jezdne z oświetlaczami podczerwieni do użytku w dzień i w nocy, kamerę o wysokiej rozdzielczości, wyposażoną w zoom optyczny o 33-krotnym powiększeniu i kamerę chwytakową ułatwiającą podejmowanie przedmiotów niebezpiecznych.

Sterowanie odbywa się za pomocą nowoczesnego i lekkiego panelu kontrolnego, który dzięki swojej nowej konstrukcji pozwala na intuicyjne operowanie joystickami wszystkimi stopniami swobody manipulatora, jak i płynnym poruszaniem się bazy mobilnej. Duży wyświetlacz dotykowy pozwala na ocenienie zawartości podejrzanego ładunku, bagażu czy budowy improwizowanego ładunku wybuchowego z bezpiecznej odległości.

Nowością w tym projekcie jest wyposażenie robota PIAP GRYF w uchwyt do wyrzutnika odrzutowego. W ramach odbiorów obyło się strzelanie na poligonie policyjnym niedaleko Rzymu. Specjalnie zaprojektowane i zainstalowane sprężyny w najnowszym uchwycie do wyrzutnika dobrze absorbują odrzut, przez co robot bardzo dobrze wypadł na testach strzeleckich.

Zobacz też: Łukasiewicz–Instytut Lotnictwa i General Electric przedłużają współpracę

Czytaj: Podpisano porozumienie w sprawie polskich mikrosatelitów

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz