Chińskie media państwowe potępiły zatrzymanie przez Kanadę na wniosek USA Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowej chińskiej firmy Huawei. – zauważyła w piątek agencja AFP.

Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowa Huawei, a zarazem córka założyciela firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego, została zatrzymana 1. grudnia na lotnisku w Vancouver podczas przesiadki na inny samolot. Nieoficjalnie wiadomo, że zatrzymanie ma związek z podejrzeniami o łamanie amerykańskich sankcji przeciw Iranowi. Według agencji Reuters amerykańskie władze podejrzewają, że Huawei wysyłał Iranowi sprzęt telekomunikacyjny z komponentami produkcji amerykańskiej. Dzisiaj ma zapaść decyzja, czy Meng wyjdzie na wolność za kaucją.„Chiński rząd powinien poważnie przemyśleć tendencję USA do nadużywania procedur prawnych w celu powstrzymywania chińskich przedsiębiorstw z branży wysokich technologii” – napisał chiński tabloid Global Times. „Rzecz jasna, Waszyngton ucieka się do nikczemnego zbójeckiego podejścia nie mogąc zatrzymać wzrostu technologii 5G Huawei na rynku. Z kolei China Daily ostrzegł, że „powstrzymywanie ekspansji Huawei jest szkodliwe dla więzi między Chinami a USA”.

W czwartek natychmiastowego uwolnienia Meng zażądało chińskie MSZ. Według niego ani władze Kanady, ani USA, które chcą jej ekstradycji, nie wyjaśniły stronie chińskiej, dlaczego Meng została zatrzymana. Ambasada Chin w Ottawie nazwała jej zatrzymanie „poważnym naruszeniem praw człowieka”.

W kontekście aresztowania wiceszefowej Huawei przypomniano o innej chińskiej firmie telekomunikacyjnej – ZTE, która musiała praktycznie zawiesić działalność po tym, jak rok temu przyznała się do łamania sankcji przeciw Iranowi. Amerykański departament handlu zakazał amerykańskim firmom dostarczania jej części i oprogramowania. Później w wyniku ugody restrykcje te cofnięto.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykańskie służby apelują do obywateli: nie kupujcie telefonów Huawei

Kresy.pl / AFP / PAP

Chińczycy oburzeni zatrzymaniem wiceprezes Huawei na wniosek USA
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz