Chińskie media państwowe potępiły zatrzymanie przez Kanadę na wniosek USA Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowej chińskiej firmy Huawei. – zauważyła w piątek agencja AFP.

Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowa Huawei, a zarazem córka założyciela firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego, została zatrzymana 1. grudnia na lotnisku w Vancouver podczas przesiadki na inny samolot. Nieoficjalnie wiadomo, że zatrzymanie ma związek z podejrzeniami o łamanie amerykańskich sankcji przeciw Iranowi. Według agencji Reuters amerykańskie władze podejrzewają, że Huawei wysyłał Iranowi sprzęt telekomunikacyjny z komponentami produkcji amerykańskiej. Dzisiaj ma zapaść decyzja, czy Meng wyjdzie na wolność za kaucją.

“Chiński rząd powinien poważnie przemyśleć tendencję USA do nadużywania procedur prawnych w celu powstrzymywania chińskich przedsiębiorstw z branży wysokich technologii” – napisał chiński tabloid Global Times. “Rzecz jasna, Waszyngton ucieka się do nikczemnego zbójeckiego podejścia nie mogąc zatrzymać wzrostu technologii 5G Huawei na rynku. Z kolei China Daily ostrzegł, że “powstrzymywanie ekspansji Huawei jest szkodliwe dla więzi między Chinami a USA”.

W czwartek natychmiastowego uwolnienia Meng zażądało chińskie MSZ. Według niego ani władze Kanady, ani USA, które chcą jej ekstradycji, nie wyjaśniły stronie chińskiej, dlaczego Meng została zatrzymana. Ambasada Chin w Ottawie nazwała jej zatrzymanie “poważnym naruszeniem praw człowieka”.

W kontekście aresztowania wiceszefowej Huawei przypomniano o innej chińskiej firmie telekomunikacyjnej – ZTE, która musiała praktycznie zawiesić działalność po tym, jak rok temu przyznała się do łamania sankcji przeciw Iranowi. Amerykański departament handlu zakazał amerykańskim firmom dostarczania jej części i oprogramowania. Później w wyniku ugody restrykcje te cofnięto.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykańskie służby apelują do obywateli: nie kupujcie telefonów Huawei

Kresy.pl / AFP / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply