Zeznając we wtorek przed senacką Komisją ds. Wywiadu, reprezentanci amerykańskich służb wywiadowczych stwierdzili, że amerykańscy obywatele powinni unikać korzystania z telefonów marki Huawei ze względu na rzekome zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.

Jak informuje CNN, „Republikański senator Tom Cotton z Arkansas poprosił grupę [reprezentującą FBI, CIA, NSA i wywiad wojskowy], aby podniosła ręce, jeśli zalecałaby obywatelom amerykańskim korzystanie z produktów lub usług świadczonych przez konkurenta Apple, Huawei, lub producenta smartfonów ZTE. Żaden z nich nie podniósł ręki. Dyrektor FBI Chris Wray wyjaśnił, dlaczego firmy i samorządy lokalne mają problemy z korzystaniem z produktów i usług Huawei lub ZTE. Istnieje ryzyko wpuszczenia do systemu krajowej teleokominikacji firmy 'mającej zobowiązania wobec obcego rządu’, powiedział. Huawei jest światowym liderem sprzętu sieciowego, a rząd wcześniej zablokował sprzedaż jego technologii niektórym agencjom federalnym”.

Wray dodał, że Huwaei „zapewnia możliwość złośliwego modyfikowania lub kradzieży informacji. Zapewnia także zdolność do przeprowadzania niewykrywalnego szpiegostwa”.

W 2012 roku Kongres USA opublikował raport, w którym zaznaczono, że obie chińskie firmy powinny być postrzegane „z podejrzeniem”. Firmy mocno zakwestionowały ustalenia raportu w tym czasie, a Huawei nazwał oskarżenia „bezpodstawnymi”.

Chińska firma wydała w środę oświadczenie, w którym poinofrmowano, że „monitoruje rozwój wydarzeń” w Kongresie, ale odmówiła komentarza w sprawie samego przesłuchaniu komisji wywiadu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Raport IISS: Chiny stały się innowatorem w dziedzinie obronności

Kresy.pl / CNN

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz