Zeznając we wtorek przed senacką Komisją ds. Wywiadu, reprezentanci amerykańskich służb wywiadowczych stwierdzili, że amerykańscy obywatele powinni unikać korzystania z telefonów marki Huawei ze względu na rzekome zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.

Jak informuje CNN, „Republikański senator Tom Cotton z Arkansas poprosił grupę [reprezentującą FBI, CIA, NSA i wywiad wojskowy], aby podniosła ręce, jeśli zalecałaby obywatelom amerykańskim korzystanie z produktów lub usług świadczonych przez konkurenta Apple, Huawei, lub producenta smartfonów ZTE. Żaden z nich nie podniósł ręki. Dyrektor FBI Chris Wray wyjaśnił, dlaczego firmy i samorządy lokalne mają problemy z korzystaniem z produktów i usług Huawei lub ZTE. Istnieje ryzyko wpuszczenia do systemu krajowej teleokominikacji firmy 'mającej zobowiązania wobec obcego rządu', powiedział. Huawei jest światowym liderem sprzętu sieciowego, a rząd wcześniej zablokował sprzedaż jego technologii niektórym agencjom federalnym”.

Wray dodał, że Huwaei „zapewnia możliwość złośliwego modyfikowania lub kradzieży informacji. Zapewnia także zdolność do przeprowadzania niewykrywalnego szpiegostwa”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2012 roku Kongres USA opublikował raport, w którym zaznaczono, że obie chińskie firmy powinny być postrzegane „z podejrzeniem”. Firmy mocno zakwestionowały ustalenia raportu w tym czasie, a Huawei nazwał oskarżenia „bezpodstawnymi”.

Chińska firma wydała w środę oświadczenie, w którym poinofrmowano, że „monitoruje rozwój wydarzeń” w Kongresie, ale odmówiła komentarza w sprawie samego przesłuchaniu komisji wywiadu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Raport IISS: Chiny stały się innowatorem w dziedzinie obronności

Kresy.pl / CNN

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz