Według raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) Chiny nie muszą już doganiać Zachodu w kwestiach obronności.

Według tegorocznego raportu najwięcej na zbrojenia w 2017 roku wydały Stany Zjednoczone (ok. 603 mld USD), Chiny (151), Arabia Saudyjska (77), Rosja (61) oraz Indie (53). Budżet obronny USA jest większy niż 10 następnych największych budżetów i wynosi niemal 40 proc. wydatków wszystkich państw świata.

Zachód nie ma już monopolu na najlepsze na świecie innowacje obronne (…) – tłumaczył w trakcie prezentacji raportu szef IISS John Chipman. Uważa on, że rozwój militarny oraz postęp technologiczny w Chinach wskazują na przejście tego państwa z etapu „doganiania” Zachodu do bycia światowym innowatorem w dziedzinie obronności.

ZOBACZ TAKŻE: Chiny zwodowały największy i najnowocześniejszy niszczyciel Azji

W raporcie podkreślono, że unowocześnianie chińskich sił zbrojnych przebiega szybciej niż oczekiwali analitycy. Szczególnie szybko modernizowana jest chińska marynarka wojenna, na której szczególnie skupił się Pekin. Przez ostatnie 15 lat Chińczycy zwodowali więcej korwet, niszczycieli, fregat i okrętów podwodnych niż Japonia, Indie oraz Korea Południowa razem wzięte. Łączny tonaż zbudowanych przez Pekin w ciągu ostatnich czterech lat okrętów wynosi więcej, niż tonaż całej francuskiej marynarki wojennej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zakres zmian w chińskich siłach zbrojnych jest szeroki i obejmuje także konwencjonalne pociski dalekiego zasięgu oraz myśliwce piątej generacji – Chengdu J-20, które wejdą do służby w 2020 roku – wskazuje IISS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Chiny pokazują potęgę [+VIDEO]

Kresy.pl / forsal.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz