Według raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) Chiny nie muszą już doganiać Zachodu w kwestiach obronności.

Według tegorocznego raportu najwięcej na zbrojenia w 2017 roku wydały Stany Zjednoczone (ok. 603 mld USD), Chiny (151), Arabia Saudyjska (77), Rosja (61) oraz Indie (53). Budżet obronny USA jest większy niż 10 następnych największych budżetów i wynosi niemal 40 proc. wydatków wszystkich państw świata.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zachód nie ma już monopolu na najlepsze na świecie innowacje obronne (…) – tłumaczył w trakcie prezentacji raportu szef IISS John Chipman. Uważa on, że rozwój militarny oraz postęp technologiczny w Chinach wskazują na przejście tego państwa z etapu „doganiania” Zachodu do bycia światowym innowatorem w dziedzinie obronności.

ZOBACZ TAKŻE: Chiny zwodowały największy i najnowocześniejszy niszczyciel Azji

W raporcie podkreślono, że unowocześnianie chińskich sił zbrojnych przebiega szybciej niż oczekiwali analitycy. Szczególnie szybko modernizowana jest chińska marynarka wojenna, na której szczególnie skupił się Pekin. Przez ostatnie 15 lat Chińczycy zwodowali więcej korwet, niszczycieli, fregat i okrętów podwodnych niż Japonia, Indie oraz Korea Południowa razem wzięte. Łączny tonaż zbudowanych przez Pekin w ciągu ostatnich czterech lat okrętów wynosi więcej, niż tonaż całej francuskiej marynarki wojennej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zakres zmian w chińskich siłach zbrojnych jest szeroki i obejmuje także konwencjonalne pociski dalekiego zasięgu oraz myśliwce piątej generacji – Chengdu J-20, które wejdą do służby w 2020 roku – wskazuje IISS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Chiny pokazują potęgę [+VIDEO]

Kresy.pl / forsal.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz