Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite złożyła w piątek oficjalną wizytę w stolicy Ukrainy – Kijowie. Podczas ceremonii powitania doszło do użycia banderowskiego pozdrowienia, od niedawna będącego oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii.

Zgodnie z ukraińskim protokołem Dalię Grybauskaite powitał na dziedzińcu Pałacu Maryńskiego prezydent Petro Poroszenko. Po odegraniu hymnów Litwy i Ukrainy litewska prezydent oddała honory sztandarowi wojskowemu i pozdrowiła żołnierzy słowami „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie), a kompania honorowa odpowiedziała „herojam sława!” (chwała bohaterom).

Użycie banderowskiego pozdrowienia zostało zarejestrowane na filmie opublikowanym na oficjalnym profilu Poroszenki na Facebooku (minuta 4:40 nagrania).

Jak podała Polska Agencja Prasowa, Grybauskaite zagroziła w Kijowie, że jeśli Rosja „nie będzie przestrzegała prawa międzynarodowego na Morzu Azowskim”, to Litwa udzieli Ukrainie pomocy „zwiększając swoją obecność wojskową”. Zdaniem litewskiej prezydent „powinniśmy zapewnić swobodny ruch przez Cieśninę Kerczeńską”.

Agencja Ukrinform napisała, że podczas wspólnej konferencji prasowej Grybauskaite powiedziała, że Litwa nałożyła własne sankcje na Rosję w proteście przeciwko ostatniemu incydentowi w Cieśninie Kerczeńskiej. „Podjęliśmy także decyzję o przyznaniu pomocy w postaci amunicji, wysyłamy swoich instruktorów wojskowych, cyber-instruktorów oraz pomoc humanitarną. Wspieramy wszystkie inicjatywy naszego narodu po to, by pomóc wam walczyć” – mówiła prezydent Litwy.

Prezydent Poroszenko dziękował Litwie za wprowadzenie sankcji wobec Rosji i wezwał inne kraje do podjęcia podobnych kroków w związku z sytuacją na Morzu Azowskim.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że hasło „Sława Ukrajini” i odzew „Herojam sława” zostały ustanowione jako organizacyjne przywitanie banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przez Uchwałę II Wielkiego Zboru OUN z kwietnia 1941 roku. Był to banderowski odpowiednik „Heil Hitler!” Według uchwały przywitaniu miał towarzyszyć gest podniesienia „wyprostowanej prawej ręki w prawo skos wyżej wysokości czubka głowy”. W 1943 roku OUN oficjalnie zrezygnowała z gestu podniesienia ręki. Zawołanie to spopularyzowali ukraińscy nacjonaliści podczas wydarzeń na Majdanie na przełomie 2013 i 2014 roku. Od października br. jest oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskiej armii i policji.

Pierwszym ważnym zagranicznym politykiem, który oficjalnie został powitany w Kijowie banderowskim odzewem była w listopadzie br. kanclerz Niemiec Angela Merkel. Szefowa niemieckiego rządu uniknęła jednak wymawiania słów banderowskiego pozdrowienia używając niezgodnie z protokołem dawnego pozdrowienia ukraińskiej armii „Witaju wojiny!” (Czołem żołnierze). Ukraińska kompania honorowa nie odpowiedziała jej jednak „Bażaju zdorowja!” (życzę zdrowia), jak przewidywał dawny protokół, lecz użyła banderowskiego odzewu „Herojam sława!”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński parlament przyznał członkom UPA uprawnienia kombatanckie

Kresy.pl / Facebook / PAP / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz