Zdominowana przez republikanów Komisja Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu przyjęła projekt ustawy nakładającej sankcje na Turcję.

Senacka komisja przyjęła w środę projekt sankcji wobec Turcji większością 18 głosów do 4. Ustawa o promocji bezpieczeństwa narodowego i zapobieganiu odrodzeniu ISIS trafi teraz pod obrady całej izby wyższej amerykańskiego parlamentu. “Teraz jest czas dla Senatu by stanąć razem i wykorzystać okazję do zmiany zachowania Turcji” – agencja informacyjna Reutera cytuje republikańskiego senatora Jima Rischa, przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych.

Projekt ustawy został skrytykowany przez innego republikanina Randa Paula, który uznał, że osłabi ona stanowisko prezydenta Donalda Tuska w dalszych rozmowach z władzami Turcji w sprawach takich jak zamówienia uzbrojenia i działania w Syrii. Jednak według Reutera w Senacie dominuje gniew z powodu zakupienia przez Turcję rosyjskich zestawów rakiet ziemia-powietrze S-400 zamiast amerykańskich wyrzutni typu Patriot. Risch podkreślił, że Turcja całkowicie zmienia “kierunek” swojej polityki zagranicznej.

Rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin zapowiedział w środę, że wszelkie amerykańskie sankcje spotkają się z działaniami odwetowymi ze strony jego państwa. Minister spraw zagranicznych tego państwa Mevlut Cavusoglu zagroził wcześniej, że możliwe jest zamknięcie amerykańskich baz wojskowych w Incirlik i Kureggik na terytorium Turcji.

Jak pisaliśmy, pierwsza dostawa rakiet S-400 „Triumf” do Turcji rozpoczęła się w lipcu br. Ankara zakupiła rosyjski sprzęt po tym,  jak w marcu odrzuciła ofertę Amerykanów dotyczącą sprzedaży sytemu rakiet „Patriot”. Według agencji Bloomberg, administracja Trumpa złożyła Turkom ofertę szybkiego dostarczenia wyrzutni wraz z pociskami przed 15 lutego. Jednocześnie Amerykanie ponieśli cenę w stosunku do pierwotnej oferty. W dodatku, jak twierdzili anonimowi urzędnicy cytowani przez agencję, nowa oferta nie zakładała ani pożyczki dla Turków, ani transferu technologii, a na tym władzom w Ankarze zależało najbardziej.

Zakup rosyjskiego systemu przez należącą do NATO Turcję stał się źródłem napięć pomiędzy USA a Turcją. Stany Zjednoczone groziły Erdoganowi, że pozyskanie rosyjskich systemów rakietowych będzie skutkować wyrzuceniem Turków z udziału w programie budowy i użytkowania nowoczesnych myśliwców F-35. Na przełomie marca i kwietnia br. Amerykanie, zgodnie z zapowiedziami, zablokowali procedurę dostarczenia samolotów F-35 do Turcji.

reuters.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply