Szef niemieckiego MSZ zaprezentował koncepcję pomnika polskich ofiar w Berlinie

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zaprezentował w środę koncepcję berlińskiego pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej. Ma być to „Miejsce pamięci i spotkań z Polską”.

O budowie pomnika polskich ofiar w Berlinie zdecydował w październiku ubiegłego roku niemiecki parlament. W przyjętej przez większość partii rezolucji Bundestag wezwał niemiecki rząd do „stworzenia w widocznym miejscu w Berlinie miejsca, które w kontekście szczególnych stosunków polsko-niemieckich będzie poświęcone polskim ofiarom II wojny światowej i nazistowskiej okupacji Polski”.

Jak podaje PAP, niemieckie MSZ przy wsparciu polsko-niemieckiej komisji ekspertów, podjęło się opracowania koncepcji realizacji uchwały.

W środę panel niemieckich i polskich ekspertów przedstawił wypracowaną w ostatnich miesiącach koncepcję pomnika, którą chce połączyć z wystawami o historii stosunków polsko-niemieckich. Pomnik ma być centralnym elementem tego miejsca pamięci i ma przypominać o “wszystkich ofiarach Rzeczypospolitej Polskiej w czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej”. Jak mówił Heiko Maas, pomnik ma oddawać “cześć ich życiu, ich oporowi i ich odwadze”.

Polskie MSZ przekazało, że pomnikowi będzie towarzyszyć “centrum edukacyjne, obrazujące w wielojęzycznej, cyfrowej formule, szczególny, zbrodniczy charakter niemieckiej napaści na Polskę i jej okupacji”. Kluczowym elementem wystawy stałej centrum edukacyjnego ma być “przedstawienie roli, jaką II Wojna Światowa odgrywa do dziś dla Polski”. Dodatkowo, wystawa stała wzbogacona będzie czasowymi prezentacjami oraz „witrynami” odsyłającymi zwiedzających do innych miejsc pamięci – przekazało polskie MSZ wyrażając satysfakcję z tego, co nazwało “pierwszym krokiem na drodze do budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar II Wojny Światowej”.

Komisja ekspertów zidentyfikowała dwie możliwe lokalizacje pomnika i wezwała partie, które utworzą nowy rząd po wrześniowych wyborach parlamentarnych w Niemczech, aby w umowie koalicyjnej zawarły zobowiązanie do szybkiego zbudowania pomnika.

Według PAP możliwe lokalizacje to teren dawnej Opery Kroll położonej na południe od Urzędu Kanclerskiego oraz teren obok ruin dworca Anhalckiego przy placu Askańskim.

Maas powiedział, że nowo wybrany niemiecki parlament będzie musiał podjąć formalną decyzję w sprawie koncepcji projektu. Szef niemieckiej dyplomacji wyraził nadzieję, że po rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego do położenia kamienia węgielnego pod budowę pomnika dojdzie podczas następnej kadencji parlamentu.

Kresy.pl / pap.pl / apnews.com / gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply