Sądy na anektowanym przez Rosję Krymie zdecydowały o tym, że posąg bogini Flory stojący na centralnym placu w znanym ogrodzie botanicznym w miejscowości Nikita zostanie zastąpiony przez popiersie Lenina. – poinformowało we wtorek Krym Realiji.

Według Andrieja Pasztetskiego, dyrektora ogrodu botanicznego, rzeźba Flory zjawiła się w Nikicie w 2012 roku jako dar z okazji 200-lecia ogrodu botanicznego. Zastąpiła wówczas marmurowe popiersie “wodza rewolucji”, które przeniesiono do pobliskiego muzeum, gdzie znalazła się obok popiersia Mołotowa, które również kiedyś stało na centralnym miejscu placu.

Okazuje się, że ustawienie posągu Flory odbyło się nielegalnie. “Gdy ją stawiano na dwustulecie ogrodu, przyjechały władze Ukrainy i Autonomicznej Republiki Krym, wszyscy byli zadowoleni. Ale rada naukowa zapomniała wówczas wykreślić z rejestru pamiątek dziedzictwa kulturowego popiersie Lenina” – powiedział Pasztetski portalowi Krym Realiji.

O powrót Lenina upomniał się m.in. szef oddziału Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej z Jałty, deputowany rady miejskiej tego miasta, Iwan Pawliczenko. Najpierw sąd pierwszej instancji a ostatnio sąd apelacyjny nakazały przywrócenie pomnika Lenina na dawne miejsce. Pawliczenko uznał to za sukces swojej partii.

Pasztetski zapowiedział realizację decyzji sądów. “Oczywiście, że przyjdzie nam ponieść pewne koszty – pomnik Flory jest z brązu a popiersie Lenina z marmuru. Ważą niemało, ponadto do cokołu nie ma dojazdu dla maszyn budowlanych.” – stwierdził dyrektor ogrodu, który nie potrafił powiedzieć, ile jego placówka wyda na powrót Lenina. “Ale Florę koniecznie postawimy w jakimś malowniczym miejscu w ogrodzie” – zapowiedział.

CZYTAJ TAKŻE: W Moskwie i Jekaterynburgu akcje za usunięciem pomników Lenina [+VIDEO]

Kresy.pl / Krym Realiji

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply