Według prezydenta Francji, 14 krajów członkowskich UE popiera niemiecko-francuską propozycję kompromisu ws. unijnej polityki imigracyjnej i relokacji migrantów uratowanych na morzu. Wśród nich są m.in. Finlandia, Chorwacja czy Litwa.

W poniedziałek odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej w Paryżu. Po spotkaniu prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że połowa krajów członkowskich UE jest gotowa przystać na niemiecko-francuską propozycję nowego mechanizmu relokacji migrantów uratowanych na morzu. Nie podał żadnych dodatkowych szczegółów. Macron wyjaśnił jedynie, że nowa inicjatywa będzie realizowana “szybko” i “automatycznie”.

Media, powołując się na francuskie koła rządowe podają, że poza Francją i Niemcami w nowej inicjatywie chcą „aktywnie” brać udział: Finlandia, Luksemburg, Portugalia, Litwa, Chorwacja i Irlandia. Nazw innych krajów, które jakoby chciały przyłączyć się do tego mechanizmu, nie wymieniono.

 

Jeszcze przed spotkaniem w Paryżu szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas oświadczył, że Niemcy mogą, wraz ze swoimi gotowymi do niesienia pomocy partnerami, „przejąć wiodącą rolę”.

Zdaniem szefa MSZ Niemiec, jeżeli do nowego mechanizmu przyłączy się dostateczna liczba krajów, to blokada w UE mogłaby zostać szybko przezwyciężona – począwszy od ratowania uchodźców na morzu.

– Aby jednak trwale ulżyć krajom szczególnie obciążonym przez napływ imigrantów jak Włochy czy Malta, konieczna jest reforma całego europejskiego systemu azylowego – podkreślił Maas.

W paryskim spotkaniu nie wziął udziału włoski minister spraw wewnętrznych i wicepremier Matteo Salvini, choć później nazwał je „fiaskiem”. Wystosował pismo do szefa MSW Francji, Christophe’a Castanera, ostrzegając przed następstwami decyzji, „które zostały podjęte tylko w Paryżu i Berlinie”.

– Kto chce rozmawiać o uchodźcach, ten powinien przyjechać do Rzymu – zaznaczył Salvini.

Przeczytaj: Statek organizacji pozarządowej z migrantami nielegalnie wpłynął do włoskiego portu. Kapitan aresztowano

Czytaj również: Niemcy atakują władze Włoch za aresztowanie przemytniczki migrantów

Z zadowoleniem do zapowiedzi Macrona podeszli z kolei dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) Antonio Vitorino i Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi. We wspólnym oświadczeniu zaznaczyli, że „zespolone działania w obecnej sytuacji są w interesie wszystkich”

Spotkanie w Paryżu poprzedzone zostało przez ubiegłotygodniową naradę ministrów w Finlandii. Wówczas niemiecki minister spraw wewnętrznych powiedział, że Niemcy wraz z Francją forsują nowy mechanizm rozdziału imigrantów uratowanych na morzu. Dzięki niemu miałaby zostać wyeliminowana „uciążliwa procedura relokacji”.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Włochy nie zezwalały na zawijanie do ich portów statkom zagranicznych organizacji, na których znajdowali się migranci z Afryki Północnej podjęci z wód Morza Śródziemnego.

Przeczytaj: Włochy: okręty wojskowe powinny blokować statkom z migrantami dostęp do portów

wp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply