Statek organizacji pozarządowej z migrantami nielegalnie wpłynął do włoskiego portu. Kapitan aresztowano

Płynący pod banderą Holandii statek niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 z 40 podjętymi z morza migrantami złamał zakaz i wpłynął do portu na wyspie Lampedusa. Niemiecka kapitan została aresztowana, grozi jej więzienie.

Jak informowaliśmy, w środę wieczorem płynący pod banderą Holandii statek niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3, łamiąc zakaz wydany przez władze Włoch, wpłynął na włoskie wody terytorialne. Na pokładzie znajdowało się 42 migrantów, którzy 12 czerwca zostali podjęci z Morza Śródziemnego. Włoskie władze nie chciały wpuścić statku do portu na wyspie Lampedusa. Na pokład weszli funkcjonariusze włoskiej Gwardii Finansowej, celem wylegitymowania załogi.

Zawinięcie do portu było niemożliwe, gdyż wcześniej wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini zamknął wszystkie włoskie porty dla statków organizacji pozarządowych, które podejmują migrantów z morza, najczęściej w rejonie wybrzeży Afryki Północnej. Jego zdaniem, organizacje te faktycznie wspierają przemyt ludzi. 31-letnia Carola Rackete z Niemiec, która dowodzi statkiem twierdziła, że podjęła decyzję o płynięciu w kierunku włoskiej wyspy, ponieważ migranci znajdujący się na pokładzie są „u kresu sił”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

CZYTAJ TAKŻE: Wicepremier Włoch: nie będziemy wpuszczać statków z migrantami

W piątek wieczorem, mimo braku zezwolenia, Sea Watch 3 wpłynął do portu na Lampedusie. Tuż przed tym załoga poinformowała o tym na Twitterze. Zaraz po zacumowaniu na pokład weszli funkcjonariusze Gwardii Finansowej, którzy zatrzymali kapitan Rackete i zawieźli ją do koszar. Później poinformowano, że została aresztowana pod zarzutem złamania kodeksu morskiego, stawiania oporu i użycia przemocy wobec statku wojskowego. Grozi jej za to od 3 do 10 lat więzienia.

Kilka godzin po aresztowaniu Niemki, rząd Włoch poinformował, że migranci ze statku trafią do pięciu krajów członkowskich UE.

– Otrzymaliśmy pełne zapewnienia, że wszyscy imigranci, którzy byli na pokładzie Sea Watch zostaną rozlokowani w pięciu krajach, za co dziękuję – powiedział wicepremier Salvini. Zaraz po tym ostro skrytykował władze Holandii, pod której banderą pływał statek. Zarzucił im, że nie zaangażowały się w rozwiązanie kryzysu wokół statku, który nazwał „nielegalnym”. Powiedział, że holenderskiego rządu „nic nie obchodził ten statek, który krążył sobie po Morzu Śródziemnym”. Salvini powiedział, że decyzja załogi statku o wpłynięciu do portu bez zgody jego władz miała charakter przestępczy.

Przeczytaj: Władze Włoch zajęły statek NGO przewożący migrantów

Zobacz: Libijska straż przybrzeżna ostrzelała statek niemieckiej organizacji na Morzu Śródziemnym [+VIDEO]

Czytaj także: Statki organizacji pozarządowych uwikłane w przemyt migrantów?

Dorzeczy.pl / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz