Włoskie władze nie chcą wpuścić do portu na wyspie Lampedusa statku niemieckiej organizacji pozarządowej, który nielegalnie wpłynął na wody terytorialne Włoch. Na pokładzie jest ponad 4o migrantów, których 2 tygodnie temu podjęto z Morza Śródziemnego. Wicepremier Włoch Matteo Salvini twierdzi, że to prowokacja.

W środę wieczorem płynący pod banderą Holandii statek niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3, łamiąc zakaz wydany przez władze Włoch, wpłynął na włoskie wody terytorialne. Na pokładzie znajduje się 42 migrantów, którzy 12 czerwca zostali podjęci z Morza Śródziemnego.

Przeczytaj: Włochy apelują do Holandii o wycofanie statków NGO-sów pływających pod jej banderą

Czytaj również: Szef włoskiego MSW: Nie chcemy być wspólnikami biznesu przemytu imigrantów

Włoskie służby nakazały jednostce zatrzymać się, ale statek zignorował te wezwania. Do statku podpłynęły łodzie patrolowe. Gdy zbliżył się do wyspy Lampedusa, na jego pokład weszli funkcjonariusze włoskiej Gwardii Finansowej, celem wylegitymowania załogi.

 

Statek chce wpłynąć do portu na Lampedusie, ale nie otrzymał na to zgody. Wicepremier Włoch i szef MSW Matteo Salvini oświadczył, że znajdujący się na statku migranci nie zejdą na ląd. Zapowiedział, że zaangażuje do tego celu siły porządkowe. – To prowokacja i akt wrogości – uważa Salvini.

31-letnia Carola Rackete z Niemiec, która dowodzi statek twierdzi, że podjęła decyzję o płynięciu w kierunku włoskiej wyspy, ponieważ migranci znajdujący się na pokładzie są „u kresu sił”.

Od roku włoskie porty są zamknięte dla jednostek organizacji pozarządowych, które podejmują z morza migrantów, oficjalnie w ramach akcji ratowniczych. Nie zgadza się z tym Salvini, którego zdaniem organizacje pozarządowe biorące w tym udział to “wspólnicy przemytników” ludzi z Afryki. Włoski wicepremier niejednokrotnie wskazywał, że statki organizacji pozarządowych po podjęciu migrantów z morza kierowały się w stronę Włoch, zamiast w stronę najbliższego portu.

CZYTAJ TAKŻE: Wicepremier Włoch: nie będziemy wpuszczać statków z migrantami

Sprawa Sea Watch 3 była omawiana przez rząd Giuseppe Contego. Włoski premier szuka rozwiązania kryzysu. Komisja Europejska jest z kolei w kontakcie z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Oczekuje deklaracji przyjęcia 42 migrantów.

Niedawno rząd w Rzymie przyjął nowe prawo przewidujące nakładanie kar finansowych na organizacje, które za pomocą statków morskich przewożą migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu do włoskich portów. Jak wówczas pisano, pierwszą „ofiarą” tych przepisów może stać się właśnie Sea Watch 3.

Przeczytaj: Władze Włoch zajęły statek NGO przewożący migrantów

Zobacz: Libijska straż przybrzeżna ostrzelała statek niemieckiej organizacji na Morzu Śródziemnym [+VIDEO]

Czytaj także: Statki organizacji pozarządowych uwikłane w przemyt migrantów?

Onet.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply