Amerykańscy senatorowie przyjęli projekt ustawy o budżecie Pentagonu, który zakłada m.in. zwiększenie o 50 mln dolarów w porównaniu z poprzednim rokiem pomocy wojskowej dla Ukrainy. 100 mln dol. ma zostać przeznaczone wyłącznie na broń śmiercionośną, m.in. na systemy przeciwokrętowe.

W czwartek Senat USA przyjął projekt nowej ustawy o budżecie Pentagonu na 2020 rok, który przewiduje zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy do 300 mln dolarów, czyli o 50 mln dol. więcej niż rok wcześniej. Informacje o tym przekazała ukraińska ambasada w Stanach Zjednoczonych.

Zaznaczono, że 100 mln dolarów, czyli 1/3 tej kwoty, miałoby zostać przeznaczone wyłącznie na bliżej nieokreślone „typy broni śmiercionośnej”.

Ponadto, projekt ustawy proponuje rozszerzenie spektrum amerykańskiego wsparcia na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych ukraińskiej armii. Dotyczy to funduszy na straż przybrzeżną, przeciwokrętowe pociski rakietowe oraz systemy poprawiające efektywność zarządzania oddziałami, w szczególności w zakresie obrony powietrznej i obrony wybrzeża.

Ustawa wejdzie w życia po porozumieniu w Kongresie, gdzie Izba Reprezentantów i Senat muszą uzgodnić wspólną wersję ustawy, i podpisaniu jej przez prezydenta.

Przypomnijmy, że wcześniej zwracaliśmy uwagę, iż senacki projekt obejmuje wzbudzający kontrowersje zakaz sprzedaży Turcji amerykańskich samolotów F-35s do czasu, aż Turcja nie zrezygnuje z zakupu rosyjskiego systemu ziemia-powietrze S-400. Wyrażono też poparcie „dla zwiększenia trwałej obecności sił” amerykańskich w Polsce, a nie „rotacyjnej” jak rok temu.

Wcześniej amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła projekt ustawy, który zakłada aż 700 mln dolarów pomocy dla Ukrainy, w tym 250 mln dol. na pomoc wojskową, z których 50 mln dol. miałoby pójść wyłącznie na broń śmiercionośną.

W Izbie Reprezentantów przedstawiono też projekt ustawy o wzmocnieniu wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Dokument ten przewiduje zwiększenie wsparcia USA na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Rozszerza też wsparcie militarne dla Kijowa i daje możliwość nadania Ukrainie statusu głównego sojusznika wojskowego i politycznego Stanów Zjednoczonych spoza NATO. W projekcie ustawy w odniesieniu do uzbrojenia, jakie USA mogłyby dostarczać Ukrainie, uwzględniono m.in. systemy przeciwpancerne, przeciwokrętowe i przeciwlotnicze. W projekcie znalazł się też zapis, w którym podkreślono prawo Ukrainy do obrony przed rosyjską agresją poprzez udzielenie jest wsparcia przez USA.

Facebook.com / 112.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply