Prezydent USA Donald Trump zaprosił ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do złożenia wizyty w Waszyngtonie. Z kolei w Kongresie przedstawiono projekt ustawy o wzmocnieniu wsparcia wojskowego dla Ukrainy i nadaniu jej statusu specjalnego sojusznika USA spoza NATO. Przewiduje on m.in. większe wsparcie wojskowe dla Kijowa i możliwość dostarczania kolejnych typów uzbrojenia.

O zaproszeniu nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Waszyngtonu poinformowało w sobotę oficjalnie jego biuro prasowe.

„Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski jest wdzięczny Prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki Donaldowi Trumpowi za zaproszenie do złożenia oficjalnej wizyty w Waszyngtonie” – czytamy w oficjalnym komunikacie służby prasowej prezydenta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nie podano żadnych bliższych szczegółów dotyczących wizyty Zełenskiego w USA. Ukraiński prezydent wyraził jednak zadowolenie z przedstawionego w amerykańskiej Izbie reprezentantów projekt ustawy o wzmocnieniu wsparcia wojskowego dla Ukrainy i możliwości nadaniu jej statusu specjalnego sojusznika Stanów Zjednoczonych spoza NATO. Według niego, to „ważny sygnał silnego partnerstwa strategicznego między obu krajami”.

Dokument ten przewiduje zwiększenie wsparcia USA na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Rozszerza też wsparcie militarne dla Kijowa i daje możliwość nadania Ukrainie statusu głównego sojusznika wojskowego i politycznego Stanów Zjednoczonych spoza NATO. Status ten mają m.in. Izrael, Japonia i Korea Południowa. Projekt przewiduje też większą listę uzbrojenia, w tym śmiercionośnego, które mogłoby być dostarczane Ukraińcom, a także wzmocnienie zdolności Ukrainy do przeciwstawiania się cyberatakom ze strony Rosji. Afirmuje też europejskie i euro-atlantyckie aspiracje Ukrainy.

O prezentacji projektu ustawy poinformowała ukraińska ambasada w Waszyngtonie. Według niej, w projekcie ustawy w odniesieniu do uzbrojenia, jakie USA mogłyby dostarczać Ukrainie, uwzględniono m.in. systemy przeciwpancerne, przeciwokrętowe i przeciwlotnicze. W projekcie znalazł się też zapis, w którym podkreślono prawo Ukrainy do obrony przed rosyjską agresją poprzez udzielenie jest wsparcia przez USA. Jest tam też mowa o „dalszej konsolidacji wartości demokratycznych na Ukrainie”, w tym poprzez umocnienie praworządności czy zwalczanie korupcji.

Jak informują ukraińskie media, dokument zawiera też cele polityki Waszyngtonu w kontekście Ukrainy. Zapisano, że powinna ona odrzucać wszelkie zmiany terytorialne popełnione siłą, w tym poprzez „nielegalną rosyjską inwazję” na Krym i Donbas i ich okupację. Potępiono też aresztowanie przez Rosjan ukraińskich marynarzy w wyniku incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, a od Moskwy oczekuje się pełnego wdrożenia porozumień mińskich.

Projekt ustawy przygotowali kongresmen Eliot Engel i Bill Keating z Partii Demokratycznej oraz Michael McCaul i Adam Kinzinger z Partii Republikańskiej.

Przeczytaj także: Zełenski w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Brukseli

Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz