Bruksela będzie pierwszym celem zagranicznej podróży Wołodymyra Zełenskiego jako prezydenta Ukrainy. Nowa głowa państwa ukraińskiego chce spotkać się tam z przedstawicielami Unii Europejskiej i NATO.

Jak podano w środę na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Ukrainy, Zełenski w dniach 4-5. czerwca br. roku złoży roboczą wizytę w instytucjach Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Będzie to pierwsza zagraniczna wizyta Zełenskiego jako prezydenta Ukrainy.

W Brukseli zaplanowano spotkania Zełenskiego z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem, sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz innymi wysokimi urzędnikami UE i NATO.

Jak podała służba prasowa ukraińskiego prezydenta, Zełenski poinformuje partnerów z UE i NATO o sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy, omówi drogi aktywizacji międzynarodowych wysiłków dla zakończenia wojny w Donbasie oraz wymieni się poglądami z liderami instytucji UE i NATO odnośnie dalszych kluczowych reform na Ukrainie.

Przypomnijmy, że prezydent RP Andrzej Duda pogratulował Zełenskiemu zwycięstwa i zaprosił go do Polski tuż po ogłoszeniu wyników exit poll ukraińskich wyborów prezydenckich, jeszcze w niedzielę wieczorem 21. kwietnia. W depeszy gratulacyjnej napisał m.in., że Polska „jest gotowa do dalszej wszechstronnej pomocy Ukrainie w sferze bezpieczeństwa i reform państwowych” oraz zapewnił, że Polacy nie ustają „w wysiłkach na rzecz zbliżania jej [Ukrainy – red.] do struktur europejskich i euroatlantyckich”. Po tym fakcie pojawiły się głosy, że Zełenski może udać się w pierwszą podróż zagraniczną do Polski. „Wydaje mi się, że prezydent Duda tak szybko go zaprosił do Polski, by Zełenski nie zdążył zdobyć doświadczenia politycznego i – czego nie wykluczam – zaproponować mu coś, czego nie będzie mógł odmówić” – mówił Polskiej Agencji Prasowej ukraiński politolog Jewhen Magda.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, Zełenski w wywiadzie udzielonym w marcu br. ciepło wyrażał się o Polsce, nazywając ją m.in. „uniwersytetem europejskiego stylu życia” dla Ukraińców. Został za to skrytykowany przez szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wjatrowycza.

Kresy.pl / president.gov.ua / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz