Ukraińska armia jest gotowa do prowadzenia operacji ofensywnych- informują ukraińskie media, powołując się na wypowiedź Dowódcy Sił Połączonych, generała Serhija Najewa.

W czwartek gen. Serhij Najew, szef Dowództwa Połączonego Sztabu Operacyjnego Sił Zbrojnych Ukrainy w rozmowie z ukraińską stacją 1+1 został zapytany, czy Ukraina jest przygotowana na ofensywę, w celu odzyskania zajętej przez separatystów części Donbasu.

– Siły Połączone są gotowe do wszelkich form i sposobów prowadzenia walki – powiedział generał Najew. – Nie byłbym dowódcą, a moi podkomendni nie byliby żołnierzami Sił Połączonych, gdybyśmy nie byli przygotowani na wszelkie formy i metody przewidujące walkę zbrojną ogólnie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukraiński dowódca dodał, że jego zdaniem, jako wojskowego, za ukraiński naród „trzeba walczyć i trzeba zwyciężać”.

Szef sztabu ukraińskiej armii gen. Wiktor Mużenko twierdził kilka dni temu, że na granicy z Ukrainą Rosja kończy formowanie sił uderzeniowych, które wspólnie z oddziałami sił specjalnych mają stanowić podstawę sił inwazyjnych.

Członkowie tzw. Grupy Kontaktowej ws. Donbasu uzgodnili, że od północy 8 marca w rejonie linii kontaktowej czy rozgraniczenia ma obowiązywać zawieszenie broni.

W maju ub. roku w związku rozpoczęciem w Donbasie wojskowej Operacji Sił Połączonych w miejsce operacji antyterrorystycznej (ATO), kontrolę nad terytoriami przylegającymi do linii rozgraniczenia z separatystami przejęło ukraińskie wojsko. Dowódca operacji, gen. Serhij Najew oświadczył wówczas, że jej celem jest „ustanowienie pokoju, eliminacja linii demarkacyjnych i sztucznych barier, dzielących dziś ukraińskich obywateli i ich rodzin”.

Przeczytaj: Ukraińcy chwalą się zajęciem „taktycznie ważnej pozycji” w Donbasie

Tsn.ua / Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz