Biały Dom pracuje nad systemem, zgodnie z którym każdy kraj, na terytorium którego stacjonują żołnierze USA, będzie musiał zapłacić co najmniej 150 proc. kosztów ich utrzymania – podaje agencja Bloomberg, powołując się na swoje źródła w administracji USA. Państwa prowadzące politykę zbieżną z interesami USA mogłyby liczyć na zniżki.

Administracja USA pod kierunkiem Białego Domu pracuje nad tym, by wyegzekwować od Niemiec, Japonii, a w końcu od każdego kraju, w którym stacjonują amerykańscy żołnierze, pokrycia pełnych kosztów ich bazowania na swoim terytorium, plus płacenia co najmniej 50 proc. dodatkowo, „za przywilej goszczenia ich” – podaje w piątek Bloomberg. Agencja ta powołuje się na kilkanaście źródeł w administracji USA.

„Przez lata prezydent Donald Trump narzekał, że kraje goszczące amerykańskich żołnierzy nie płacą wystarczająco. Teraz chce chce wyrównać rachunki, a potem zarobić” – pisze agencja Bloomberg.

Co więcej, w niektórych przypadkach kraje, które mają u siebie amerykańskie bazy wojskowe, miałyby zostać poproszone, by płacić pięć, a nawet sześć razy więcej niż obecnie, w formule „Koszt plus 50 [procent]”. Według Bloomberga Trump na tyle mocno akcentuje tę kwestię, że niedawno o mało nie doprowadziło to do „wykolejenia” rozmów z Koreą Południową w sprawie statusu stacjonującego tam amerykańskiego kontyngentu liczącego 28 tys. żołnierzy. W notatce do swojego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona jasno stwierdził, że oczekuje płacenia według formuły „Koszt plus 50”. Zdaniem otoczenia prezydenta USA, takie podejście miałoby dodatkowo zdopingować sojuszników w ramach NATO, by rzetelnie wywiązywali się ze swoich zobowiązań i przyspieszyli zwiększanie wydatków na obronność.

Zdaniem części oficjeli z Pentagonu czy Departamentu Stanu USA, takie stawianie sprawy może być uznane za afront przez niektórych sojuszników Waszyngtonu w Azji i w Europie, którzy już teraz kwestionują stopień zaangażowania Trumpa na ich rzecz. Pojawiają się też przypuszczenia, że może to podsycić trwające w niektórych krajach dysputy o tym, czy amerykańscy żołnierze w ogóle powinni w nich stacjonować. Bloomberg zwraca uwagę, że choć część krajów, jak Polska, otwarcie chce u siebie amerykańskich baz wojskowych, to w innych, jak Niemcy czy Japonia, część społeczeństwa od lat sprzeciwia się obecności na swoim terytorium żołnierzy USA. Teraz, w obliczu czegoś w rodzaju ultimatum ze strony Waszyngtonu, atak opozycja może zyskać na sile.

Ambasador USA przy Unii Europejskiej, Gordon Sondland odmówił odpowiedzi na pytanie, których krajów europejskich miałaby dotyczyć nowa polityka. Nie chciał też komentować samej formuły „Koszt plus 50”.

Zdaniem oficjeli znających kulisy sprawy, opracowywanie programu jest już bardziej zaawansowane, niż to publicznie wiadomo. Waszyngton chce w ten sposób nie tylko dostać więcej pieniędzy, ale także „wykorzystać to jako środek wywierania nacisku na kraje, by robiły to, czego za granicą domagają się USA”.

Według źródeł Bloomberga, urzędnikom Pentagonu polecono skalkulowanie dwóch formuł. Pierwsza ma ustalić, ile takie kraje jak Niemcy powinny płacić za obecność baz wojskowych USA. Druga ma wykazać, na jakie „rabaty” mogłyby liczyć dane kraje, gdyby zaczęły prowadzić politykę bliską oczekiwaniom Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj: USA warunkują powstanie bazy w Polsce od wypchnięcia chińskiego koncernu

Czytaj również: „Rzeczpospolita”: Polska wesprze USA wobec Rosji, Iranu i Chin za większą obecność wojskową

Obecnie, Niemcy pokrywają około 28 procent kosztów bazowania sił USA, co w skali roku wynosi miliard dolarów – tak wynika z wyliczeń ekspertów z Rand Corp. W przypadku wprowadzenia formuły „Koszt plus 50”, koszty te drastycznie by wzrosły, do poziomu kilku miliardów dolarów rocznie.

Przeczytaj: Gen. Skrzypczak: stawianie wyłącznie na sojusz z USA to błąd

Przypomnijmy, że jak dowiedział się dziennik „Rzeczpospolita”, Amerykanie szykują dla Polski propozycję zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce. Nie będzie to „Fort Trump”, jednak amerykańskich żołnierzy ma być więcej i mają oni pozostać u nas dłużej, niż zakładano do tej pory. Jednocześnie źródła gazety mówią o tym, że rząd RP jest gotów przeznaczyć na amerykańskie bazy więcej niż 2 mld dolarów, włącznie z opcją opłacania kosztów pobytu Amerykanów w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Gen. Skrzypczak: jeśli mamy być quasi-sojusznikiem USA, to Fort nie powinien powstać

Bloomberg.com / Kresy.pl

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • KazimierzS
   KazimierzS :

   Moim zdaniem nie. Gdybym był Amerykaninem to chciałbym “koszty x2” czyli +100%. Żołnierze wydają swój żołd w obcych państwach, zamiast wzmacniać nim gospodarkę swojego i tym samym zwiększać dochody z podatków w USA. Poza tym zanim zostali żołnierzami, to kraj ich wyszkolił i wyuczył. Wielu z tych żonatych weźmie ze sobą rodziny, a wtedy i członkowie rodzin będą wydawać pieniądze w obcych krajach. Kawalerowie zaś mogą znaleźć miejscowe żony i nawet na zawsze pozostać poza USA. Poza tym sprzęt to nie tylko utrzymanie czołgu czy samolotu, ale najpierw kiedyś trzeba było to wyprodukować/kupić i co z kosztami amortyzacji ?

   • zefir
    zefir :

    “KazimierzS”,proszę uwzględnić,że żołd wydawany przez tych żołnierzy mieści się w kosztach liczonych wg cen z ussmańskimi podatkami-to samo z ich rodzinami gdy będą stałe bazy.Rachunek kosztów zawsze uwzględnia amortyzację. Wychodzi na to,że mamy kochać się jak bracia,zaś rozliczać jak Żydzi-tylko jeden z braci na plus wychodzi.

 1. Medor
  Medor :

  Czy będą w tych bazach szkolić bojowników ISIS oraz AlQaidy, za co my będziemy płacić aby potem przerzucać ich na Bliski Wschód i tam ich “zwalczać” albo też wspólnie w “braterstwie” broni z nimi dokonywać operacji zmian reżimów?

  US, Al Qaeda Join Forces in Syria
  http://www.thenation.com/blog/173808/us-al-qaeda-join-forces-syria#

  Now the truth emerges: how the US fuelled the rise of Isis in Syria and Iraq. http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/jun/03/us-isis-syria-iraq?CMP=share_btn_fb

  Hackers trace ISIS Twitter accounts back to internet addresses linked to Department of Work and Pensions Dec 16, 2015 by Jasper Hamill
  http://www.mirror.co.uk/news/technology-science/technology/hackers-trace-isis-twitter-accounts-7010417

  ISIS leader admits to being funded by the US.
  http://www.globalresearch.ca/isis-leader-admits-to-being-funded-by-the-us/5476728

  Ex-defense minister says IS ‘apologized’ to Israel for November clash. Moshe Ya’alon’s office refuses to elaborate after alluding to contact with terror group. http://www.timesofisrael.com/ex-defense-minister-says-is-apologized-to-israel-for-november-clash/

  Al Qaeda-Linked Syria Group Enjoying USAID? You’ve Got to See This to Believe It http://www.globalresearch.ca/al-qaeda-linked-syria-group-enjoying-usaid-youve-got-to-see-this-to-believe-it/5351507

  Source: US Making Instrumental Use of ISIL, Al-Qaeda in Israel’s Favor. en.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13941119001628

  UN report reveals how Israel is coordinating with ISIS militants inside Syria. http://www.intellihub.com/un-report-reveals-israel-coordinating-isis-militants-inside-syria/

  Assange Reveals That The West is Behind ISIS And Ukraine Crisis And Israel Behind Hamas. anonhq.com/assange-reveals-west-behind-isis-ukraine-crisis-israel-behind-hamas/

  Iraq Crisis: ISIS Terrorists were Trained by US in 2012 for Syria Conflict.
  http://www.ibtimes.co.in/iraq-crisis-isis-terrorists-were-trained-by-us-2012-syria-conflict-602594

  Confirmed: U.S. Armed Al Qaeda to Topple Libya’s Gaddaffi http://www.washingtonsblog.com/2014/04/confirmed-u-s-armed-al-qaeda-topple-gaddaffi.html

  Secret Pentagon report reveals West saw ISIS as strategic asset. Anti-ISIS coalition knowingly sponsored violent extremists to ‘isolate’ Assad, rollback ‘Shia expansion’.
  medium.com/insurge-intelligence/secret-pentagon-report-reveals-west-saw-isis-as-strategic-asset-b99ad7a29092

  The Covert Origins Of ISIS.
  http://www.educateinspirechange.org/alternative-news/covert-origins-isis-new-face-evil/

 2. Gaetano
  Gaetano :

  Miks pazerności, wyrachowania i głupoty może przynieść bandycie wielkie rozczarowanie. Ale nic to. Szabesgoje i podrzędne sługusy z w-viwu – choć wydaje się to niemożliwe – będą się musieli jeszcze bardziej rozpłaszczyć przed bandytą z brzytwą w gębie, aby spełnić wszystkie niezbędne wymogi otrzymania tzw. “rabatu”; zapewne jednym z kluczowych będzie przyszłe dobre, polskie mięso armatnie. Jednocześnie muszą kombinować, jak tu jeszcze bardziej ogołocić polskie, dostatnie przecież, społeczeństwo z pieniędzy.