Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak uważa, że „Warszawska Deklaracja LGBT+” podpisana przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego może być niezgodna z konstytucją i wystąpił do Rzecznika Praw Obywatelskich o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Będąc w czwartek gościem Programu 1 Polskiego Radia Mikołaj Pawlak wyraził przypuszczenie, że warszawska deklaracja może łamać konstytucję RP, w tym m.in. artykuł 48 ust. 1 mówiący o tym, że rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Konstytucja stanowi, że wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania. Tymczasem wpływ na wychowanie dziecka mogą uzyskać środowiska LGBT.

„Pod pozorem realizacji szczytnych haseł tolerancji i zakazu dyskryminacji w sferze wychowania dzieci narzuca ona ogółowi rodziców ideologię afirmowaną jedynie przez wąską grupę społeczną” – mówił Pawlak.

RPD zwrócił uwagę, że deklaracja podpisana przez Trzaskowskiego zakłada wprowadzenie edukacji seksualnej opartej na standardach WHO, które nie są obowiązującym w Polsce prawem. Jak uważa Pawlak, standardy te godzą natomiast w powszechnie uznane w Polsce normy, tradycje i wzorce kulturowe a także konstytucję.

Kolejnym aspektem, który Rzecznik Praw Dziecka uznał za niezgodny z konstytucją, są elementy promocji „różnych związków rodzinnych”. Pawlak przypomniał, że konstytucja w art. 18 definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny znajdujący się pod ochroną i opieką RP.

„Nie wolno pozwolić na naruszanie autonomii rodziny i prawa do wychowania dziecka zgodnie ze światopoglądem rodziców. To prawo jest wprost gwarantowane Konstytucją RP. Jako Rzecznik Praw Dziecka wyrażam głębokie zaniepokojenie możliwymi konsekwencjami wdrożenia deklaracji LGBT+, mogącymi negatywnie odbić się na wrażliwości i kształtowaniu dzieci” – uznał Mikołaj Pawlak.

RPD powiadomił, że skierował do Rzecznika Praw Obywatelskich wezwanie do podjęcia czynności w sprawie możliwego naruszenia konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami przez warszawską deklarację.

Pawlak zaapelował również do prezydenta Warszawy o wyjaśnienie, na jakiej podstawie zamierza wdrażać deklarację do edukacji szkolnej i przedszkolnej. RPD przypomniał, że kształtowanie programów wychowania i nauczania nie należy do kompetencji samorządów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Środowiska konserwatywne mobilizują się przeciw prezydentowi Warszawy

Kresy.pl / Polskie Radio

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz