Szefowa MSZ Austrii potępiła postępowanie Ukrainy wobec dziennikarza ORF

Minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl potępiła wprowadzenie zakazu wjazdu na Ukrainę dla wieloletniego korespondenta austriackiej telewizji publicznej ORF Christiana Wehrschütza. Stanowisko wobec takiego działania ukraińskich władz zajęła także Unia Europejska.

O wpisaniu nazwiska Wehrschütza na “czarną listę” osób, którym zabroniono wjazdu na Ukrainę, poinformowała w czwartek ukraińska deputowana Olga Czerwakowa powołując się na swoje źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. Według niej austriacki dziennikarz dostał zakaz wjazdu na rok, ponieważ został uznany za “zagrożenie dla bezpieczeństwa” Ukrainy. Czerwakowa napisała, że Wehrschütz “od początku zbrojnego konfliktu na Krymie i w Donbasie przedstawiał wydarzenia na Ukrainie szeroko wykorzystując sztampy rosyjskiej propagandy, wrzucając fejki z Russia Today, które dyskredytują działalność Sił Zbrojnych Ukrainy, negują fakt agresji Rosji przeciw Ukrainie a bojowników regularnej armii RF nazywają +ochotnikami+”. Ukraińska deputowana twierdziła też, że dziennikarz miał jakoby czterokrotnie odwiedzać Krym oraz tereny kontrolowane przez separatystów niezgodnie z ukraińskim prawem.

Na doniesienia o zakazie wjazdu dla Wehrschütza zareagowała w piątek na Twitterze szefowa austriackiego MSZ. Zakaz wjazdu nazwała “aktem cenzury, który jest nie do przyjęcia w Europie”.

“Potępiamy to podejście, które jest całkowicie niezgodne z europejskimi fundamentalnymi wartościami i wzywamy do natychmiastowego zniesienia tego zakazu”napisała Kneissl.

Według doniesień agencji Interfax-Ukraina, także Unia Europejska jest świadoma decyzji władz ukraińskich ws. Christiana Wehrschütza. Jak przekazał agencji rzecznik UE, w Brukseli oczekuje się, że “takie decyzje będą podejmowane zgodnie z podstawowymi prawami i swobodami, w tym z Europejską Konwencją Praw Człowieka”. Rzecznik podkreślił, że UE przywiązuje dużą wagę do wolności słowa i mediów. “Oczekujemy, że wszelkie takie decyzje będą obejmować staranne rozważenie prawa do wolności wypowiedzi, a także oczekujemy, że władze ukraińskie powstrzymają się od nakładania jakichkolwiek zbędnych ograniczeń na swobodny przepływ informacji i wolność mediów” – napisano w komunikacie.

Przypomnijmy, że w grudniu 2018 roku z powodu wpisania nazwiska Wehrschütza na listę “agentów Kremla” przez ukraiński portal Posipaka, do austriackiego MSZ został wezwany ambasador Ukrainy w Wiedniu.

Jak pisze portal Ukraińska Prawda, Wehrschütz zaprzeczył, że nielegalnie jeździł na Krym lub na tereny separatystycznych republik.

CZYTAJ TAKŻE: Putin będzie gościem na ślubie austriackiej minister

Kresy.pl / Twitter / Interfax-Ukraina / Ukraińska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply