Ukraińscy żołnierze zajęli kolejną „taktycznie ważną pozycję” w Donbasie, tłumacząc to koniecznością podjęcia zdecydowanych kroków z powodu działań separatystów. Wcześniej doradca prezydenta Ukrainy chwalił się, że siły ukraińskie kontrolują już prawie całą tzw. szarą strefę.

Jak informowaliśmy niedawno, Ukraina co jakiś czas informuje o zajmowaniu przez siły ukraińskie określonych punktów terenowych czy miejscowości na obszarze tzw. szarej strefy w Donbasie. Według strony ukraińskiej, jej żołnierze z Donbasie „okazyjnie są zmuszeni przeprowadzić operację w celu odzyskania części obszarów”. Tłumaczone jest to zamiarem uniemożliwienia wspieranym przez Rosję separatystom przeprowadzania ataków na ukraińskie pozycje. Miesiąc temu informowano o zajęciu przez Ukraińców miejscowości Rossadki w obwodzie donieckim.

Teraz ukraińskie media informują o kolejnej tego rodzaju sytuacji. Deputowany ukraińskiego parlamentu i koordynator grupy „Informacyjny Opór” Dmytro Tymuczk poinformował w piątek, że oddziały jednej z ukraińskich samodzielnych brygad zmechanizowanych broniących obszaru na podejściu do miasta Gorłówka (ukr. Horłiwka) zajęły i obsadziły nowe pozycje obronne na styku miejscowości Zajcewe i Hładosowe. Strona ukraińska tłumaczy to działaniami separatystów, wymagającymi „podjęcia natychmiastowych działań”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Intensywny ostrzał artyleryjski pozycji Sił Połączonych, aktywne działania grup dywersyjnych i wysoka koncentracja broni wroga wymagała od ukraińskiego dowództwa podjęcia natychmiastowych kroków w celu poprawienia obrony na tym kierunku. Żeby wzmocnić stabilność obrony, brygada zmechanizowana Sił Połączonych postąpiła naprzód na taktycznie ważną pozycję w obszarze swojej strefy obrony i zdołała szybko wyposażyć umocniony punkt pod bezpośrednim ogniem wroga” – poinformowano w komunikacie.

Według Tymczuka, umocnienia założono na wyniesieniu dominującym nad okolicą, umożliwiając kontrolę okolicznego terenu i zapobiegając przeciwnikowi penetrowanie ukraińskich linii obronnych na kierunku Nowoługańskie. Wcześniej podawano, że separatyści umacniali swoje stanowiska w rejonie Gorłówki i sektora Ozerjaniwka-Jasynuwata.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W środę Jurij Biriukow, niezależny doradca prezydenta Ukrainy i pomocnik ukraińskiego ministra obrony oświadczył, że ukraińska armia kontroluje już zdecydowaną większość tzw. szarej strefy w Donbasie. Chodzi o obszar między walczącymi stronami, który w wyniku działań zbrojnych znalazł się poza kontrolą każdej z nich. Granice obszaru zostały określone w ramach tzw. porozumień mińskich. Według ukraińskiego sztabu operacji sił połączonych w Donbasie, nie naruszono przy tym tych umów.

– Od tego stanu, z jakim zaczynaliśmy w kwietniu 2014 roku, dwie trzecie terytorium zostało wyzwolone. Praktycznie cała „szara strefa” została wyzwolona i wzięta pod kontrolę – powiedział Biriukow.

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Tak banderowcy respektują porozumienia mińskie.Jeżeli sepry odpowiedzą, to lament będzie słyszalny od Kijowa aż do Gibraltaru.A „nasze”media będą grzały się do czerwoności w krytykowaniu ruskich i separatystów,oraz biadoleniu nad losem rezunów.