Rosjanie zajęli Pierwomajsk

Po ponad półtora roku zaciętych walk Rosjanie zajęli miejscowość Pierwomajsk w obwodzie donieckim w Donbasie.

O zajęciu Pierwomajska w obwodzie donieckim przez wojska rosyjskie informują także media ukraińskie, powołując się na kanał telegramowy „DeepStateUA”. Przypomina, że walki o tę miejscową trwały w zasadzie od sierpnia 2022 roku oraz, że przed wojną miejscowość ta liczyła 2 tysiące mieszkańców.

Ukraińskie źródła podają, że Rosjanom po wielu miesiącach ciężkich walk ostatecznie udało się przełamać obronę stacjonującego w rejonie Pierwomajska batalionu strzelców 59. samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej i całkowicie zająć tę miejscowość. Przyznają, że ukraińscy obrońcy zapłacili „niemałą cenę” za utrzymanie jej przez ponad półtora roku.

W sieci zamieszczono też zdjęcie, mające przedstawiać rosyjską flagę, zatkniętą na jednym ze zrujnowanych domów na zachodnim skraju miejscowości.

Źródła rosyjskie podają z kolei, że żołnierze z 9. rosyjskiej brygady zajęli Pierwomajsk i zawiesili flagi Rosji na zachodnim skraju wsi. Zaznaczają, że dla sil rosyjskich otwarła się droga na sąsiednie Nietajłowo, będące południowym węzłem obrony ukraińskiej w trójkącie Orłówka-Umańskoje- Nietajłowo. Ponadto, Rosjanie przystąpili do działań ofensywnych w rejonie niedalekiej Kranohoriwki.

Czytaj także: WaPo: Pokojowy plan Trumpa zakłada oddanie Krymu i Donbasu Rosji

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply