Krakowski sąd wydał wyrok w sprawie serialu “Nasze matki, nasi ojcowie”

Sąd Okręgowy w Krakowie wydał w piątek wyrok w sprawie, którą producentom niemieckiego serialu “Nasze matki, nasi ojcowie” wytoczył kombatant Armii Krajowej Zbigniew Radłowski oraz Światowy Związek Żołnierzy AK.

Sąd uznał, że producenci kontrowersyjnego serialu – firma UFA Fiction oraz kanał telewizyjny ZDF – naruszyli dobra osobiste zarówno Radłowskiego, jak i ŚZŻ AK poprzez ukazanie Armii Krajowej jako organizacji odpowiedzialnej za zbrodnie na Żydach. Producenci muszą zamieścić przeprosiny w telewizjach polskiej i niemieckiej, na swojej stronie internetowej a także zapłacić 20 tys. złotych zadośćuczynienia.

Sąd uzasadniając wyrok przyznał, że sprawa jest “trudna i precedensowa”. Sędzia Kamil Grzesik przekonywał, że intencją sądu nie było zamykanie dyskusji historycznej. Jak twierdził, dla wyroku szczególne znaczenie miał życiorys powoda, który był więźniem obozu koncentracyjnego, walczył w ZWZ-AK a także pomagał ukrywającym się Żydom.

Ten szczególny życiorys pana Zbigniewa Radłowskiego daje w ocenie sądu podstawę do tego, żeby przyjąć, że film który w sposób nieprawdziwy i nieprawidłowy przedstawia żołnierzy Armii Krajowej, w sposób bezpośredni oddziałuje na dobra osobiste pana Zbigniewa Radłowskiego w postacie czci i godności pana Zbigniewa Radłowskiego – cytuje słowa sędziego radio RMF FM.

Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny. Producenci serialu zapowiedzieli, że złożą od niego odwołanie.

Proces przed krakowskim sądem toczył się od lipca 2016 roku. Jak pisaliśmy, powodowie wskazywali, że w serialu pojawiły się sceny, mające dowodzić, że AK miała być współwinna zbrodni na osobach narodowości żydowskiej, a Niemcy zostali przedstawieni jako ofiary II wojny światowej. Powodowie chcieli przeprosin we wszystkich telewizjach, które emitowały film, a także poprzedzenia pierwszej emisji w pozostałych telewizjach, do których został on sprzedany, informacji historyczną ze stwierdzeniem, że jedynymi winnymi Holocaustu byli Niemcy. Komunikat miałby również zjawić się na stronie internetowej twórców. Powodowie chcieli również, aby z serialu usunięty został znak graficzny AK na biało-czerwonych opaskach noszonych przez aktorów i zapłaty 25 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Z serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” wynika, że Niemcy byli ofiarami wojny

Kresy.pl / PAP / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply