Sąd rejonowy w Jerozolimie nakazał eksmisję palestyńskiej rodziny ze Wschodniej Jerozolimy na podstawie dokumentów z XIX wieku – poinformował w środę portal Middle East Eye.

Jak poinformował w środę portal Middle East Eye sąd rejonowy w Jerozolimie nakazał eksmisję Nassera Rajabiego i jego rodziny z ich domu w dzielnicy Silwan w Batan Al-Hawa w okupowanej Jerozolimie Wschodniej.

Centrum informacyjne Wadi Hilweh, które monitoruje izraelskie naruszenia praw człowieka w Jerozolimie, poinformowało w oświadczeniu, że majątek rodziny Al-Rajabi to budynek mieszkalny składający się z trzech mieszkań, w których mieści się 30 członków rodziny.

Z oświadczenia wynika, że ​​rodzina od 2016 roku toczy walkę prawną o własność swojego majątku. Sąd dał rodzinie Rajabiego czas do 1 kwietnia przyszłego roku na opuszczenie posiadłości.

W styczniu Sąd Magistratu w Jerozolimie nakazał rodzinie opuszczenie majątku w wyniku pozwu złożonego przez stowarzyszenie osadników Ateret Cohanim. Ateret Cohanim złożyło dziesiątki pozwów przeciwko około 100 palestyńskim rodzinom mieszkającym w Batan Al-Hawa, narażając 700 osób na eksmisję pod pretekstem, że pod koniec XIX wieku ziemia została przydzielona przez jej żydowskich właścicieli biednym żydowskim rodzinom z Jerozolimy.

Palestyńczycy jednak posiadają dokumenty własności ziemi, które udowadniają ich roszczenia do danych obszarów.

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, izraelski sąd najwyższy jedno z izraelskich osiedli znajdujących  się na nielegalnie okupowanym Zachodnim Brzegu musi zostać usunięte ponieważ znajduje się na prywatnej palestyńskiej posesji. Przyznając rację skarżącym Palestyńczykom, izraelski sąd najwyższy uchylił orzeczenie sądu okręgowego z 2018 roku, które złamało podstawy sądowe, uznając roszczenia osadników na osiedlu Mitzpe Kramim do ziemi, mimo że jest ona własnością Palestyńczyków.

Sąd okręgowy uznał osadników za prawowitych właścicieli, stwierdzając, że władze izraelskie nie wiedziały, że ziemia jest własnością prywatną, kiedy pierwotnie wyznaczały teren. Orzeczenie to było oparte na izraelskim prawie, które stanowi, że transakcje obarczone wadami prawnymi mogą być ważne, jeżeli były przeprowadzane w „dobrej wierze”.

Założona 20 lat temu na wzgórzu z widokiem na dolinę Jordanu, Mitzpe Kramim jest domem dla około 40 rodzin, z których większość mieszka na działkach należących do Palestyńczyków ​​i twierdzi, że otrzymały zgodę władz izraelskich na osiedlenie się tam. Sąd najwyższy stwierdził jednak, że władze izraelskie nie działały w dobrej wierze, „przymykając oko na wiele znaków ostrzegawczych podawanych przez wiele lat”, które wskazywały, że działki były faktycznie własnością Palestyńczyków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl/Middle East Eye

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply