Izraelski sąd najwyższy orzekł w czwartek, że grupa domów na osiedlu przeznaczonym dla żydowskich osadników na okupowanym Zachodnim Brzegu została zbudowana na prywatnej ziemi palestyńskiej i dlatego musi zostać usunięta – poinformowała Agencja Prasowa Retuers.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, izraelski sąd najwyższy orzekł w czwartek, że jedno z izraelskich osiedli znajdujących  się na nielegalnie okupowanym Zachodnim Brzegu musi zostać usunięte ponieważ znajduje się na prywatnej palestyńskiej posesji.

Przyznając rację skarżącym Palestyńczykom, izraelski sąd najwyższy uchylił orzeczenie sądu okręgowego z 2018 roku, które złamało podstawy sądowe, uznając roszczenia osadników na osiedlu Mitzpe Kramim do ziemi, mimo że jest ona własnością Palestyńczyków.

Zobacz też: Protesty Palestyńczyków w związku z planowaną aneksją terenów Zachodniego Brzegu, są ranni

Sąd Okręgowy uznał osadników za prawowitych właścicieli, stwierdzając, że władze izraelskie nie wiedziały, że ziemia jest własnością prywatną, kiedy pierwotnie wyznaczały teren. Orzeczenie to było oparte na izraelskim prawie, które stanowi, że transakcje obarczone wadami prawnymi mogą być ważne, jeżeli były przeprowadzane w „dobrej wierze”.

Założona 20 lat temu na wzgórzu z widokiem na dolinę Jordanu, Mitzpe Kramim jest domem dla około 40 rodzin, z których większość mieszka na działkach należących do Palestyńczyków ​​i twierdzi, że otrzymały zgodę władz izraelskich na osiedlenie się tam.

Sąd najwyższy stwierdził jednak, że władze izraelskie nie działały w dobrej wierze, „przymykając oko na wiele znaków ostrzegawczych podawanych przez wiele lat”, które wskazywały, że działki były faktycznie własnością Palestyńczyków.

Zobacz też: Lider izraelskich osadników: Trump nie jest przyjacielem Izraela

Zrzucając większość odpowiedzialności na izraelskie władze za to, co nazwał „bolesnym skutkiem dla mieszkańców Mitzpe Kramim”, sąd dał administracji 36 miesięcy na znalezienie dla nich alternatywnego mieszkania.

Większość krajów uważa osady zbudowane na ziemi zajętej przez Izrael podczas wojny na Bliskim Wschodzie w 1967 roku za nielegalne. Izrael i Stany Zjednoczone kwestionują to. Palestyńczycy dążą do ustanowienia państwowości z całym terytorium Zachodniego Brzegu jako części przyszłego państwa.

Na tym terytorium żyje około 450 000 izraelskich osadników wśród około trzech milionów Palestyńczyków. Plan izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu dotyczący aneksji części Zachodniego Brzegu został w tym miesiącu odłożony w ramach umowy dyplomatycznej ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Zobacz też: Izraelski minister dziedzictwa narodowego: Nie zaakceptuję planu, w którym jest mowa o niepodległej Palestynie

Kresy.pl/Reuter

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Szownistyczne gnidy wyrzucają Palestyńczyków z domów podczas kilku godzin, niszcząc je buldożerami, czy ostrzeliwując… te 3 lata na wyprowadzkę dla żydowskich szownistycznych złodzieji to jednak pewien przełom w izraelskim prawie. Ciekawe, czy władze to podtrzymają.