Girkinowi grozi pięć lat więzienia

Rosyjska prokuratura zwróciła się w czwartek do moskiewskiego sądu o skazanie Igora Girkina na pięć lat więzienia za podżeganie do ekstremizmu – podała agencja prasowa Reuters.

Rosyjska prokuratura zwróciła się w czwartek do moskiewskiego sądu o skazanie Igora Girkina na pięć lat pod zarzutem ekstremizmu, podała agencja prasowa Reuters powołując się słowa żony więźnia.

Z akt sądowych wynika, że 53-letni Girkin został oskarżony o „publiczne podżeganie do działalności ekstremistycznej”, za co grozi kara do pięciu lat więzienia.

„Prokurator zażądał czterech lat i 11 miesięcy pobytu w kolonii karnej dla Igora Striełkowa” – poinformowała jego żona Mirosława Reginskaja w aplikacji komunikacyjnej Telegram. „To o miesiąc mniej niż maksymalna możliwa kara na podstawie artykułu [karnego], o który jest oskarżony” – dodała.

Przypomnijmy, że Girkin chce kandydować na prezydenta, chociaż rozumie, że marcowe wybory będą „fikcyjne”, a zwycięzca będzie już znany. Znany również pod pseudonimem Igor Striełkow, wielokrotnie powtarzał, że Rosji grozi rewolucja, a nawet wojna domowa, jeśli dowództwo wojskowe prezydenta Władimira Putina nie będzie skuteczniej walczyć na Ukrainie.

Były funkcjonariusz Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), który pomógł Rosji zaanektować Krym w 2014 r., a następnie zorganizować prorosyjskie bojówki na wschodniej Ukrainie powiedział przed aresztowaniem, że on i jego zwolennicy wchodzą do polityki.

„Doskonale rozumiem, że w obecnej sytuacji w Rosji udział w kampanii prezydenckiej jest jak siedzenie przy stole i gra w karty” – powiedział Girkin w liście opublikowanym na swoim koncie w Telegramie.

Girkin oświadczył, że nie sądzi, że zostanie dopuszczony do wyborów, ale ma nadzieję, że jego próba zjednoczenia sił patriotycznych pokrzyżuje plan Kremla dotyczący „fikcyjnych wyborów”, w których „z góry znany jest jedyny zwycięzca” .

„To nasza szansa na zjednoczenie się w obliczu zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych” – oznajmił Girkin w liście zatytułowanym „Będę kandydował”.

Girkin, były oficer rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, był dowódcą wojsk separatystów w Donbasie, w 2014 roku dowodził zdobyciem Słowiańska. Od tego czasu stał się krytyczny wobec Putina, oskarżając go o niewłaściwe prowadzenie działań wojennych i odmowę przeprowadzenia mobilizacji.

W listopadzie 2022 r. holenderski sąd skazał Girkina zaocznie na dożywocie w związku ze zestrzeleniem samolotu MH17 Malaysia Airlines w 2014 r. na wschodniej Ukrainie, w wyniku którego zginęło 298 osób.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply