Komisja Senatu USA za „zwiększeniem trwałej obecności” wojskowej w Polsce

W projekcie budżetu Pentagonu na 2020 rok, pozytywnie zaopiniowanym przez Komisję Sił Zbrojnych Senatu USA, wyrażono poparcie „dla zwiększenia trwałej obecności sił” amerykańskich w Polsce, nie „rotacyjnej” jak rok temu, ale też nie „stałej”, czego oczekuje Warszawa.

Jak podał w piątek późnym popołudniem anglojęzyczny serwis TVP „Poland IN”, Komisja Sił Zbrojnych w Senacie USA pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o budżecie Pentagonu na 2020 rok. W dokumencie tym wyrażono „poparcie dla zwiększenia trwałej obecności sił Stanów Zjednoczonych w Rzeczpospolitej Polskiej, w celu wzmocnienia odstraszania przeciwko rosyjskiej agresji”.

Portal ten zwraca uwagę, że w tegorocznym dokumencie terminem „trwała” zastąpiono wcześniejszy: „rotacyjna”. Dodaje, że nie jest to „stała” obecność, „na jaką liczy polski rząd”.

Przeczytaj: Szef MON: negocjacje ws. wzmocnienia sił USA w Polsce zakończymy sukcesem, w tym roku

Czytaj również: Amerykańskie media: bez rozwiązania kwestii roszczeń żydowskich nie będzie Fortu Trump

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Poland IN zaznacza, że obecne polskie władzy starały się przekonać rząd USA do stałego rozlokowania swoich sił zbrojnych na polskim terytorium oraz, że Polska zaoferowała, iż zapłaci za taką bazę.

W dokumencie tym, opracowanym przez senatorów Jima Inhofe’a z Partii Republikańskiej i Jacka Reeda z Partii Demokratycznej, zaproponowano też zwiększenie o 50 mln dol, do wartości 300 mln dol. przyszłorocznej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Z tego 100 mln dolarów miałoby zostać przeznaczone wyłącznie na bliżej nieokreślone „typy broni śmiercionośnej”.

Ponadto, senacki projekt obejmuje wzbudzający kontrowersje zakaz sprzedaży Turcji amerykańskich samolotów F-35s do czasu, aż Turcja nie zrezygnuje z zakupu rosyjskiego systemu ziemia-powietrze S-400.

Przeczytaj: CNBC: USA dały Turcji ultimatum w sprawie rezygnacji z zakupu rosyjskiego systemu S-400

Jednocześnie, senatorowie nie zgodzili się na proponowane przez administrację USA ograniczenie o 100 mln dolarów wydatków na budowę i modernizację baz militarnych. Środki zaoszczędzone w ten sposób miały posłużyć do budowy muru na granicy z Meksykiem, obiecywanego przez prezydenta Donalda Trumpa.

Nie jest to ostateczna wersja dokumentu.

Polandin.com / Unian/ tvp.info / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz