Grupa kongresmenów wspólnie z działaczami żydowskimi chce zmusić władze USA do uzależnienia powstania w Polsce stałej bazy sił amerykańskich od rozstrzygnięcia przez Warszawę kwestii roszczeń żydowskich – podaje portal Washington Free Beacon.

Koalicja członków Kongresu USA rozważa szereg inicjatyw, które miałyby zmusić administrację Trumpa do zażądania od Polski rozwiązania kwestii roszczeń z czasów Holokaustu, nim Stany Zjednoczone zgodzą się na stałą bazę wojskową w Polsce – podał w środę amerykański portal The Washington Free Beacon. Powołuje się na „licznych amerykańskich oficjeli i inne źródła pracujące nad tą sprawą”.

„Washington Free Beacon” przypomina, że toczą się polsko-amerykańskie rozmowy ws. ustanowienia w Polsce stałej bazy sił zbrojnych USA, mającej „przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Rosji i Iranu”. Jednak w tym kontekście zaznacza, że „wielu członków Kongresu i czołowych przedstawicieli społeczności żydowskiej zakulisowo lobbuje administrację prezydenta Donalda Trumpa i sekretarza stanu Mike’a Pompeo”, żeby wzmocnić kwestię roszczeń. Portal pisze, że Polska jest jedynym krajem UE, który nie ustanowił prawa „nakazującego restytucję na rzecz starzejących się ocaleńców z Holokaustu i ich rodzin, których mienie zostało skonfiskowane w czasie II wojny światowej”.

Jak informuje portal, część amerykańskich ustawodawców z Kongresu widzi w negocjacjach ws. Fort Trump okazję do wywarcia przez USA presji na Polskę, „żeby wreszcie zmierzyła się z kwestią restytucji”. Zaznaczono, że sam Pompeo kilka razy mówił o tym w rozmowach z Polską, co wywoływało zadowolenie środowisk żydowskich. Według źródeł portalu w Departamencie Stanu, rozmowy trwają.

Przeczytaj: Mosbacher o kwestii roszczeń żydowskich: Pompeo wyraził się jasno w tej sprawie

Szereg źródeł „Washington Free Beacon”, zarówno w Kongresie USA jak i w środowiskach żydowskich twierdzi, że to na kongresmenów może spaść kwestia przyjęcia ustawodawstwa, które wstrzymywałoby finansowanie Fort Trump do czasu rozwiązania „kwestii restytucji” przez Polskę. Jeden z rozmówców portalu z Kongresu, znający sprawę starań na rzecz forsowania tzw. restytucji mienia powiedział, że obecne działania Polski sprzyjają wzrostowi antysemityzmu w naszym kraju, a Polacy nie powinni mieć korzyści z bazy USA bez rozwiązania kwestii roszczeń.

„Washington Free Beacon” przy różnych okazjach twierdzi, że w Europie narasta antysemityzm, ale ma to miejsce szczególnie w Polsce. W krytycznym tonie opisuje niedawny marsz Stop 447, zarzucając jego uczestnikom wykorzystywanie obrazów i retoryki i antysemickim charakterze. Zwrócono też uwagę na wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który twierdził, że kwestia odszkodowań została uregulowana.

„Te ostatnie wydarzenia podsycają wezwania zwolenników powiązania Fort Trump z kwestią restytucji w wywieraniu presji na Polskę, by tę sprawę rozwiązała” – pisze „Washington Free Beacon”.

Portal twierdzi, że dotarł do kopii projektu listu krążącego wśród kongresmenów, w którym wzywa się Sekretarza Stanu i Biały Dom do nacisków na Warszawę ws. „restytucji mienia”.

„Zachęcamy was do podejmowania śmiałych inicjatyw, które pomogą Polsce rozwiązać ten problem tak szybko, jak to możliwe” – napisano w dokumencie. „Jako zagorzali zwolennicy stosunków USA-Polska piszemy, aby namawiać do odważnego i pilnego działania, by pomóc Polsce w kompleksowym rozwiązaniu tego problemu oraz w kontekście wzmocnienia dwustronnych stosunków między naszymi krajami”.

W projekcie listu zaznaczono też, że Polska wielokrotnie odrzucała wcześniejsze wezwania w tej sprawie, a po wojnie komunistyczne władze znacjonalizowały zarówno mienie Żydów, jak i nie-Żydów, którym teraz uniemożliwia się jego odzyskanie lub uzyskanie rekompensat. W związku z tym, treść listu wzywa do zaspokojenia ich roszczeń. Przypomniano też o głośnym liście 59 senatorów do premiera ws. ustawy reprywatyzacyjnej.

W oficjalnym komentarzu dla Free Beacon, Departament Stanu zapewnia, że wzywa Polskę do „posunięcia naprzód kwestii kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji własności prywatnej dla tych, którzy stracili mienie w czasach Holokaustu”. Zaznaczono, że będzie dalej poruszać tę sprawę.

Przeczytaj: Fort Trump w zamian za dokumenty IPN na temat Żydów? Mosbacher zaprzecza

Czytaj również: „Rz”: rząd chce dać jeszcze więcej pieniędzy na bazy wojsk USA w Polsce

Według „Washington Free Beacon”, jeden z doświadczonych przedstawicieli społeczności żydowskiej, który pracował nad omawianą kwestią twierdzi, że „Kongres jest sfrustrowany bezkompromisową postawą Polski”. Ostrzega, że Polska nie powinna w tej kwestii wystawiać na próbę swoich relacji ze społecznością żydowską i z Izraelem. W zawoalowany sposób grozi też, że taka postawa wystawi na szwank relacje z Waszyngtonem. – Jeśli nie chcą posłuchać nas, Żydów, to będą musieli posłuchać nas, Amerykanów.

Czytaj także: Powraca temat roszczeń żydowskich wobec Polski

Freebeacon.com / Kresy.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. donald
  donald :

  Ambasadora Marka Magierowskiego zaatakował “architekt” Arik Lederman.
  Sprawdzamy w nieocenionych bazach IPN nazwisko: Lederman
  Imiona: Sara; Nazwisko: Lederman
  Imię ojca: Mojżesz; Imię matki: Blima
  – UB SZCZECIN – 1948
  – UB WARSZAWA – 1950

 2. zefir
  zefir :

  Bez łaski i tak trzymać.”Polacy nie mogą mieć korzyści z bazy USA”?-kogoś poje..ło.Za kasę którą USSrael chce z Polski wyłudzić możemy zbudować kilkadziesiąt baz wojskowych na bazie konkurencyjnego wyposażenia,jak tylko będze to zasadne.Żydzi namawiają i podpuszczają Kongres USA by ten strzelił sobie w kolano.

 3. lp
  lp :

  Pozwolę sobie ostudzić nieco entuzjazm szanownych przedmówców – Duda nie darmo jedzie do Trampka i zgodzi się na wszystko co mu Trampek wciśnie, oczywiście non – stop uśmiechając się przymilnie.

 4. voy
  voy :

  PiS znowu w głębokim ukłonie przed USA i Żydami zdejmując z porządku obrad Sejmu projekt ustawy”anty447″. Nie może być mowy o jakiejkolwiek negocjacji, w sprawie zwrotu mienia bezspadkowego. Jeśli USA próbują grać tą kartą Polska natychmiast powinna wybić im to z głowy, dając jasno do zrozumienia że to nie może być przedmiotem żadnego układu. Dla Polski nie ma ważniejszej sprawy jak zdecydowanie odrzucenie tego chorego żydowskiego żądania i to odrzucenie z potężnym kopem w żydowską d…pę. Jeśli dla USA ważniejsze od współpracy z Polską jest forsowanie tej idiotycznej ustawy to niestety, ale nie ma pola do jakichkolwiek rozmów, a Polska powinna przemyśleć zakup broni od USA zastępując ją bronią z państw Europy Zach.