Grupa kongresmenów wspólnie z działaczami żydowskimi chce zmusić władze USA do uzależnienia powstania w Polsce stałej bazy sił amerykańskich od rozstrzygnięcia przez Warszawę kwestii roszczeń żydowskich – podaje portal Washington Free Beacon.

Koalicja członków Kongresu USA rozważa szereg inicjatyw, które miałyby zmusić administrację Trumpa do zażądania od Polski rozwiązania kwestii roszczeń z czasów Holokaustu, nim Stany Zjednoczone zgodzą się na stałą bazę wojskową w Polsce – podał w środę amerykański portal The Washington Free Beacon. Powołuje się na „licznych amerykańskich oficjeli i inne źródła pracujące nad tą sprawą”.

„Washington Free Beacon” przypomina, że toczą się polsko-amerykańskie rozmowy ws. ustanowienia w Polsce stałej bazy sił zbrojnych USA, mającej „przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Rosji i Iranu”. Jednak w tym kontekście zaznacza, że „wielu członków Kongresu i czołowych przedstawicieli społeczności żydowskiej zakulisowo lobbuje administrację prezydenta Donalda Trumpa i sekretarza stanu Mike’a Pompeo”, żeby wzmocnić kwestię roszczeń. Portal pisze, że Polska jest jedynym krajem UE, który nie ustanowił prawa „nakazującego restytucję na rzecz starzejących się ocaleńców z Holokaustu i ich rodzin, których mienie zostało skonfiskowane w czasie II wojny światowej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informuje portal, część amerykańskich ustawodawców z Kongresu widzi w negocjacjach ws. Fort Trump okazję do wywarcia przez USA presji na Polskę, „żeby wreszcie zmierzyła się z kwestią restytucji”. Zaznaczono, że sam Pompeo kilka razy mówił o tym w rozmowach z Polską, co wywoływało zadowolenie środowisk żydowskich. Według źródeł portalu w Departamencie Stanu, rozmowy trwają.

Przeczytaj: Mosbacher o kwestii roszczeń żydowskich: Pompeo wyraził się jasno w tej sprawie

Szereg źródeł „Washington Free Beacon”, zarówno w Kongresie USA jak i w środowiskach żydowskich twierdzi, że to na kongresmenów może spaść kwestia przyjęcia ustawodawstwa, które wstrzymywałoby finansowanie Fort Trump do czasu rozwiązania „kwestii restytucji” przez Polskę. Jeden z rozmówców portalu z Kongresu, znający sprawę starań na rzecz forsowania tzw. restytucji mienia powiedział, że obecne działania Polski sprzyjają wzrostowi antysemityzmu w naszym kraju, a Polacy nie powinni mieć korzyści z bazy USA bez rozwiązania kwestii roszczeń.

„Washington Free Beacon” przy różnych okazjach twierdzi, że w Europie narasta antysemityzm, ale ma to miejsce szczególnie w Polsce. W krytycznym tonie opisuje niedawny marsz Stop 447, zarzucając jego uczestnikom wykorzystywanie obrazów i retoryki i antysemickim charakterze. Zwrócono też uwagę na wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który twierdził, że kwestia odszkodowań została uregulowana.

„Te ostatnie wydarzenia podsycają wezwania zwolenników powiązania Fort Trump z kwestią restytucji w wywieraniu presji na Polskę, by tę sprawę rozwiązała” – pisze „Washington Free Beacon”.

Portal twierdzi, że dotarł do kopii projektu listu krążącego wśród kongresmenów, w którym wzywa się Sekretarza Stanu i Biały Dom do nacisków na Warszawę ws. „restytucji mienia”.

„Zachęcamy was do podejmowania śmiałych inicjatyw, które pomogą Polsce rozwiązać ten problem tak szybko, jak to możliwe” – napisano w dokumencie. „Jako zagorzali zwolennicy stosunków USA-Polska piszemy, aby namawiać do odważnego i pilnego działania, by pomóc Polsce w kompleksowym rozwiązaniu tego problemu oraz w kontekście wzmocnienia dwustronnych stosunków między naszymi krajami”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W projekcie listu zaznaczono też, że Polska wielokrotnie odrzucała wcześniejsze wezwania w tej sprawie, a po wojnie komunistyczne władze znacjonalizowały zarówno mienie Żydów, jak i nie-Żydów, którym teraz uniemożliwia się jego odzyskanie lub uzyskanie rekompensat. W związku z tym, treść listu wzywa do zaspokojenia ich roszczeń. Przypomniano też o głośnym liście 59 senatorów do premiera ws. ustawy reprywatyzacyjnej.

W oficjalnym komentarzu dla Free Beacon, Departament Stanu zapewnia, że wzywa Polskę do „posunięcia naprzód kwestii kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji własności prywatnej dla tych, którzy stracili mienie w czasach Holokaustu”. Zaznaczono, że będzie dalej poruszać tę sprawę.

Przeczytaj: Fort Trump w zamian za dokumenty IPN na temat Żydów? Mosbacher zaprzecza

Czytaj również: „Rz”: rząd chce dać jeszcze więcej pieniędzy na bazy wojsk USA w Polsce

Według „Washington Free Beacon”, jeden z doświadczonych przedstawicieli społeczności żydowskiej, który pracował nad omawianą kwestią twierdzi, że „Kongres jest sfrustrowany bezkompromisową postawą Polski”. Ostrzega, że Polska nie powinna w tej kwestii wystawiać na próbę swoich relacji ze społecznością żydowską i z Izraelem. W zawoalowany sposób grozi też, że taka postawa wystawi na szwank relacje z Waszyngtonem. – Jeśli nie chcą posłuchać nas, Żydów, to będą musieli posłuchać nas, Amerykanów.

Czytaj także: Powraca temat roszczeń żydowskich wobec Polski

Freebeacon.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Bez łaski i tak trzymać.”Polacy nie mogą mieć korzyści z bazy USA”?-kogoś poje..ło.Za kasę którą USSrael chce z Polski wyłudzić możemy zbudować kilkadziesiąt baz wojskowych na bazie konkurencyjnego wyposażenia,jak tylko będze to zasadne.Żydzi namawiają i podpuszczają Kongres USA by ten strzelił sobie w kolano.

  2. Avatar
    voy :

    PiS znowu w głębokim ukłonie przed USA i Żydami zdejmując z porządku obrad Sejmu projekt ustawy”anty447″. Nie może być mowy o jakiejkolwiek negocjacji, w sprawie zwrotu mienia bezspadkowego. Jeśli USA próbują grać tą kartą Polska natychmiast powinna wybić im to z głowy, dając jasno do zrozumienia że to nie może być przedmiotem żadnego układu. Dla Polski nie ma ważniejszej sprawy jak zdecydowanie odrzucenie tego chorego żydowskiego żądania i to odrzucenie z potężnym kopem w żydowską d…pę. Jeśli dla USA ważniejsze od współpracy z Polską jest forsowanie tej idiotycznej ustawy to niestety, ale nie ma pola do jakichkolwiek rozmów, a Polska powinna przemyśleć zakup broni od USA zastępując ją bronią z państw Europy Zach.