Mosbacher skomentowała kampanię wyborczą Konfederacji ws. ustawy 447

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher skomentowała podnoszenie przez Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy w kampanii wyborczej kwestii roszczeń żydowskich i amerykańskiej ustawy JUST 447. Jej zdaniem przekazuje nieprawdziwe informacje i używa mowy nienawiści.

Amerykańska ambasador wyraziła swoją opinię w czwartek na Twitterze. „Informacje przekazywane w kampanii Konfederacji są rażąco nieprawdziwe.” – napisała Mosbacher dołączając link do strony ambasady USA w Warszawie zawierającej zestawienie informacji na temat ustawy JUST 447. Wynika z niej, że ustawa dotyczy 46 państw, które zatwierdziły Deklarację z Terezina, w tym Polski, a Deklaracja dotyczy także „zwrotu mienia, bez ustanowionego spadkobiercy, w celu pomocy osobom ocalałym z Holocaustu, które znajdują się w potrzebie”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Amerykańska dyplomatka zasugerowała, że Konfederacja jest ugrupowaniem skrajnym używającym „mowy nienawiści”. Mosbacher wyraziła przy tym przekonanie, że nie zakłóci ona „relacji między sojusznikami”. Ambasador USA nie podała jednak przykładów wspomnianej przez siebie „mowy nienawiści”.

Wpis Georgette Mosbacher skomentowało do tej pory kilkadziesiąt osób; w zdecydowanej większości wyrażających dezaprobatę dla stanowiska amerykańskiej dyplomatki. Niektóre z nich zarzuciły Mosbacher wtrącanie się w kampanię wyborczą w Polsce.

Przypomnijmy, że Georgette Mosbacher odnosząc się do wezwania Mike’a Pompeo do poczynienia postępów ws. „kompleksowego ustawodawstwa o restytucji mienia prywatnego” Żydów, którzy utracili swoją własność w czasach Holokaustu powiedziała, że Stany Zjednoczone „jasno stawiają tę sprawę”.

– Rozumiemy, że jest skomplikowana. Wszystko czego chcemy to, by rodziny i ci, którzy doświadczyli Holokaustu, byli traktowani uczciwie. Tylko tego chcemy – mówiła Mosbacher w marcu br. w wywiadzie dla Polsatu. Dopytywana, czy dla niej sprawa nie jest zamknięta odparła, że jej zdaniem „sekretarz Pompeo jasno się w tej sprawie wypowiedział”. – Nie sądzę, bym mogła to ująć jaśniej – dodała. Nie chciała komentować, czy prowadzi w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami polskich władz.– Nie zaprzeczam, ani nie potwierdzam. Później, w kwietniu br. umniejszała znaczenie ustawy 447  zapewniając, że wiąże się ona jedynie z jednorazowym raportem,  który może być gotowy jesienią br.

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz