Ukraiński parlament wyznaczył datę zaprzysiężenia Zełenskiego

Rada Najwyższa Ukrainy podjęła w czwartek decyzję, że zaprzysiężenie prezydenta-elekta Wołodymyra Zełenskiego odbędzie się w poniedziałek 20. maja br. Stało się to dzień po tym, jak ambasadorowie grupy G7 wezwali odchodzącego prezydenta Petra Poroszenkę do przekazania władzy zwycięzcy wyborów prezydenckich.

Jak podaje Ukraińska Prawda, ukraiński parlament rozpatrywał siedem projektów postanowień o wyznaczeniu daty zaprzysiężenia Zełenskiego. Trzy z nich proponowały datę 19. maja, pozostałe – 17. maja, 20. maja, 26. maja i 28. maja. W czasie debaty wycofano projekt mówiący o 28. maja. Rada Najwyższa głosowała nad projektami zgodnie z kolejnością ich zgłoszenia. Projekt przewidujący datę 20. maja był głosowany jako trzeci i uzyskał poparcie 315 deputowanych, wystarczającą do jego przyjęcia. Inaugurację nowego prezydenta wyznaczono na godzinę 10.

Ukraiński parlament podjął swoją decyzję dzień po tym, jak ambasadorowie krajów grupy G7 spotkali się z Poroszenką, by „omówić postęp dokonany w sferze reform za jego prezydentury”, jak podano w oficjalnym komunikacie. Dyplomaci pogratulowali ustępującemu prezydentowi osiągnięć i wymienili się z nim poglądami na temat dalszych koniecznych posunięć. „Ambasadorowie G7 wezwali do płynnego przekazania władzy, co pozwoli Ukrainie na kontynuowanie wybranej przez nią drogę reform”. – podano.

Wcześniej ze strony Zełenskiego i jego otoczenia płynęły zarzuty, że obóz prezydenta Poroszenki stara się jak najbardziej odwlec inaugurację nowego prezydenta. Sztabowi Zełenskiego nie spodobało się także wyznaczenie inauguracji na 20. maja – doradca prezydenta elekta ds. politycznych Dmytro Razumkow uznał, że parlament skomplikował życie mieszkańcom Kijowa wyznaczając datę zaprzysiężenia Zełenskiego na dzień powszedni. Uważa on także, że zagranicznym delegacjom byłoby łatwiej zaplanować sobie udział w inauguracji w dzień wolny od pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Wołodymyr Zełenski zwycięzcą wyborów prezydenckich na Ukrainie

Kresy.pl / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz