Premier Litwy Ingrida Šimonytė proponuje rekompensatę za wywłaszczoną własność prywatną Żydów. Chce przeznaczyć na ten cel 37 mln euro.

W przyjętej w 2011 r. ustawie Litwa zobowiązała się zapłacić ok. 37 mln euro odszkodowania za mienie samorządów żydowskich – przypomina portal Delfi. Szefowa litewskiego rządu proponuje rekompensatę także za wywłaszczoną własność prywatną Żydów. Chce przeznaczyć na ten cek 37 mln euro. „To jest pewien dług moralny, który dobrze byłoby uznać i oczywiście w miarę możliwości […] odpowiednio go rozwiązać” – oświadczyła we wtorek.

„Ta symboliczna suma ma na celu przywrócenie przynajmniej częściowej sprawiedliwości i zapewnienie wsparcia litewskim Żydom, ich kulturze i dziedzictwu” – napisano w uzasadnieniu projektu ustawy. Szefowa litewskiego rządu chce przeznaczyć na ten cel 37 mln euro.

Propozycje są aktualnie uzgadniane z samorządami i organizacjami żydowskimi Litwy i niektórych innych krajów.

Jak informowaliśmy, w styczniu br. premier Litwy Ingrida Šimonytė ogłosiła propozycję wykorzystania opustoszałego od lat gmachu Pałacu Sportu. Chodzi o budowę muzeum Żydów w Wilnie.

„Należy stosownie upamiętnić 200 tys. osób, mieszkańców naszych miast, którzy stali się ofiarami Holokaustu. Przedstawiciele społeczności żydowskich żyli tu, pracowali, tworzyli Litwę. Wygląda, że setki tysięcy osób po prostu zniknęły, jakby je ktoś zdmuchnął” – oświadczyła. Šimonytė wypowiedziała te słowa 27 stycznia czyli w dniu obchodzonym jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Zobacz także: Prezydent Duda o Polsce: „To jest Polin” [+VIDEO]

delfi.lt / wilno.tvp.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wronq
    Wronq :

    Litwa, choć napadnięta jak Polska na podstawie tego samego paktu dwóch zbrodniarzy mimo wszystko osiągnęła korzyść terytorialnna na skutek Wojny. O ZSRR nie wspominam bo i Polska do 89 wolna nie była. W związku z korzyścią czy jak najbardziej może myśleć o rekompensatach za mienie. POLSKA żadnej korzyścią n9e osiąg Ela. Przeciwnie mimo daleko większego wkładu w działania Wojenne odniosła straty jak się potem okazało m.in. na korzyść Litwy. Najpierw zwrot Kresów (to otwiera drogę do uznania Ziem odzyskanych za reparacje) potem zadośćuczynienie od ZSRR (czyli Rosji, Ukrainy i Białorusi bo to oni napadli Polskę bezprawnie) I wówczas możemy finansować zadośćuczynienie za mienie pozydowskie.
    To jedyna sprawiedliwy sposób rozwiązania roszczeń spowodowanych przez jedno i to samo – pakt dwóch zbrodniarzy. Na pewno niedopuszczalne jest aby Polska która pierwsza powiedziała nie złu płaciła wszystkim za wszystko.bo na razie tak to wygląda….