MSZ odpowiada Izraelowi

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ogłosiło, że symetrycznie odpowie na działania Izraela, który obniżył rangę relacji dyplomatycznych z Polską.

MSZ odniosło się do decyzji władz Izraela o wycofaniu ich charge d’affaires z Warszawy i krytyki nowelizacji polskiego Kodeksu Postępowania Administracyjnego. “MSZ RP negatywnie ocenia postępowanie MSZ Izraela i bezpodstawną decyzję o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie. Kroki podjęte przez Izrael bardzo poważnie szkodzą naszym relacjom.” – napisano w oświadczeniu resortu dyplomacji.

Krótkie oświadczenie MSZ, podpisane przez Biura Rzecznika, zakończone jest sformułowaniem – “Rząd RP podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, mając na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych.”

Do sprawy odniósł się także wiceszef ministerstwa. “Dyplomacja to sztuka partnerskiego dialogu opartego na faktach. Na emocjonalne, nieuzasadnione gesty będziemy reagować ze stoickim spokojem. Na kłamstwa będziemy reagować zdecydowanie, stając w prawdzie i nie pozwalając na manipulowanie pamięcią ofiar Holocaustu.” – napisał na Twitterze wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk.

“Ze strony Yaira Lapida mamy do czynienia z histeryczną reakcją daleką od jakichkolwiek norm dyplomacji. Mam nadzieję, że nasi przyjaciele z Izraela, którym nie brakuje znakomitych dyplomatów, ochłoną, przemyślą tę sytuację i to byłoby optymalne rozwiązanie” – skomentował z kolei szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch, którego za Onetem zacytował portal dorzeczy.pl.

Szef dyplomacji Izraela Jair Lapid polecił w sobotę by charge d’affaires czyli szefowi ambasady tego państwa w Warszawie, by wrócił do kraju na czas nieokreślony. Zasugerował także polskiemu ambasadorowi w Izraelu, aby przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania. Działania te ogłosił jako reakcję na nowelizację polskiego Kodeksu Postępowania Administracyjnego. W sobotę prezydent Andrzej Duda podpisał stosowną ustawę. Nowelizacja wprowadza okres 30 lat, po którym nie będzie można wszczynać postępowania w sprawie nieważności decyzji administracyjnej podjętej w sprzeczności z innymi przepisami prawa. Oznacza to także niemożność wszczynania postępowania w sprawie decyzji dotyczących nacjonalizacji mienia. Często roszczenia w stosunku do mienia w Polsce wysuwały organizacje żydowskie lub osoby pochodzenia żydowskiego.

„Polska dzisiaj zaaaprobowała – nie po raz pierwszy – niemoralną, antysemicką ustawę” – powiedział Lapid. Według MSZ Izraela, przyjęta przez Sejm nowelizacja uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego czy ubiegania się o rekompensaty ze strony ocalałych z Holokaustu, ich spadkobierców i członków społeczności żydowskiej. Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid twierdzi, że „Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zostało zrobione podczas Holokaustu” i że „żadne prawo nie zmieni historii”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podobne stanowisko w tej sprawie zajmują Stany Zjednoczone. Szef przedstawicielstwa dyplomatycznego USA w Warszawie, charge d’affiares Bix Aliu, w czerwcu list do marszałek Sejmu, w którym zażądał uwzględnienia roszczeń środowisk żydowskich w polskim prawie. Po tym, jak media ujawniły sprawę listu, amerykańscy dyplomaci podjęli próby interwencji innymi kanałami.

W drugiej połowie lipca br. grupa senatorów z obu amerykańskich partii opublikowała list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zaapelowali, by doprowadził on do wycofania noweli kodeksu postępowania administracyjnego lub ją zawetował. Ich zdaniem nowelizacja doprowadzi do utrudnienia reprywatyzacji mienia. Po uchwaleniu nowelizacji KPA władze USA mają rozważać sankcje wobec Polski.

gov.pl/twitter.com/dorzeczy.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply