Wszystko wskazuje na to, że w tym roku negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi zakończymy sukcesem – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak ws. rozmów dotyczących wzmocnienia obecności sił USA w Polsce.

Podczas czwartkowej rozmowy na antenie PR1, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił m.in. o toczących się rozmowach z Amerykanami ws. wzmocnienia obecności sił USA w Polsce. Minister jest przekonany, że zakończą się one pomyślnie, i to jeszcze w tym roku.

– Wszystko wskazuje na to, że w tym roku zakończymy negocjacje, zakończymy negocjacje sukcesem – mówił szef MON. Podkreślał, że jego zdaniem będzie to wielkim sukcesem Polski i USA:

-To będzie sukces dla Polski dlatego, że dojdzie do wzmocnienia obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce. To będzie sukces Stanów Zjednoczonych.

 

Zdaniem ministra Błaszczaka, dla niego jako szefa MON „najważniejsze jest to, żeby Wojsko Polski było liczniejsze, było wyposażone w nowoczesny sprzęt i żeby było silniej osadzone w relacjach Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie w relacjach z USA”.

Szef MON zaznaczył, że negocjacje ws. zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polskie trwają. Niedługo kolejny raz uda się w tej sprawie na rozmowy do Stanów Zjednoczonych. – Jesteśmy na dobrej drodze, aby w tym roku osiągnąć sukces – powiedział.

Przeczytaj: NATO zbuduje w Polsce magazyn dla sprzętu wojsk USA za 260 mln dolarów

Czytaj również: „Rz”: rząd chce dać jeszcze więcej pieniędzy na bazy wojsk USA w Polsce

W lutym br. w rozmowie z „Financial Times”, Georgette Mosbacher, amerykańska ambasador w Polsce powiedziała, że Stany Zjednoczone planują znacznie zwiększyć liczbę swoich oddziałów w Polsce, w związku ze zwiększaniem zaangażowania administracji Donalda Trumpa w Europie Środkowej. Unikała jednak konkretnych deklaracji ws. stałej bazy sił USA.

Później w rozmowie z Wirtualną Polską pani ambasador na pytanie o szansę na powstanie w Polsce Fort Trump ambasador USA odpowiedziała, że strona amerykańska „bardzo ciężko” pracuje nad propozycją, którą Polska przedstawiła w Pentagonie. – Polska jest dziś niezwykle istotnym partnerem USA, chcemy wspierać budowę architektury polskiego bezpieczeństwa. Nie zakończyliśmy jeszcze negocjacji, ale jesteśmy blisko. Jestem przekonana, że Polacy będą bardzo zadowoleni z pakietu, który ostatecznie zaproponujemy – powiedziała. Dodała, że strona amerykańska będzie gotowa „w ciągu 60-90 dni”. Przypomnijmy, że pierwotnie Departament Obrony USA miał przedstawić Kongresowi raport w tej sprawie do początku marca, ale szef MON Mariusz Błaszczak wskazywał niedawno, że termin ten najpewniej się opóźni.

Jednocześnie, słowa Mosbacher wskazywały, że Amerykanie niechętnie patrzą na opcję budowy całkiem nowej bazy:

– Mamy kilka baz, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze w Polsce. Nie wiem, czy jest konieczne by dodawać kolejną bazę. Prawdziwe wyzwanie polega na tym, aby wykorzystać już te istniejące.

Czytaj również: Fort Trump w zamian za dokumenty IPN na temat Żydów? Mosbacher zaprzecza

bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply