Pentagon może mieć więcej czasu na opinię ws. baz w Polsce; dowiedziałem się, że podawane wcześniej daty są orientacyjne – powiedział w piątek, po rozmowach z szefem Pentagonu, minister obrony Mariusz Błaszczak.

Szef MON Mariusz Błaszczak podczas Monachijskiej Konferencji bezpieczeństwa spotkał się z p.o. sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem. Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce. Do 1 marca Pentagon miałby przedstawić Kongresowi USA ocenę zasadności takiego działania. Jednak po spotkaniu Błaszczak powiedział, że Pentagon może dostać więcej czasu na przedstawienie Kongresowi opinii w sprawie ulokowania baz wojskowych w Polsce, gdyż poinformowano go, że podawane wcześniej daty mają charakter orientacyjny.

– Dzisiaj [w piątek – red.] po rozmowie z Patrickiem Shanahanem dowiedziałem się, że to są daty orientacyjne – powiedział szef MON. – Jeżeli trzeba będzie więcej czasu na przygotowanie dobrego projektu, to ten czas zostanie znaleziony – zaznaczył.

 

Minister wyraził przekonanie, że dwustronny projekt amerykańsko-polski ma znaczenie także dla innych krajów wschodniej flanki NATO. Przypomniał, że rozmowy z Amerykanami trwają już od od dłuższego czasu. Podkreślił też, że Stany Zjednoczone są głównym partnerem Polski w NATO, a gwarancja ze strony USA „jest niezwykle istotna dla naszego bezpieczeństwa”.

Błaszczak z uznaniem mówił też o zaangażowani Waszyngtonu w wielonarodową grupę batalionową NATO, która stacjonuje w Polsce w ramach sojuszniczej inicjatywy wzmocnionej wysuniętej obecności. Same negocjacje z Amerykanami porównał z kolei do maratonu:

– Przyrównując do terminologii sportowej, uczestniczymy w maratonie, jesteśmy gdzieś na 35. km, wszystkie trudności już za nami, niedługo ostatnia prosta.

Szef MON powiedział, że jest umówiony na kolejne rozmowy z Shanahanem. – Jestem dobrej myśli – zapewnił. – Koncentrujemy uwagę na zrealizowaniu dobrego projektu, na osiągnięciu wspólnego sukcesu, bo to będzie sukces Polski, to będzie zapewnienie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

Minister dodał, że rozmawiał też z ministrem obrony Estonii Jurim Luikiem, który jest bardzo zainteresowany postępem rozmów polsko-amerykańskich.

Odnosząc się do idei wzmocnienia europejskich zdolności obronnych, Mariusz Błaszczak zaznaczył, że z polskiego puntu widzenia najważniejsze jest, by wszelkie inicjatywy były uzupełnieniem, a nie konkurencją względem inicjatywy NATO. Podkreślił, że konkurencja wobec Sojuszu prowadzi do osłabienia zdolności obronnych Polski i całej Europy.

– Wszystko to, co uzupełnia NATO, jest godne rozważenia. Wyszliśmy z tego założenia, angażując się w projekty PESCO – powiedział szef MON. Jako przykład podał projekt zwiększenia mobilności wojsk m.in. przez rozbudowę dróg.

Przeczytaj: MON wyda 5 mld zł na drogi kosztem modernizacji wojska

Rozpoczęta w piątek 55. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC) potrwa do niedzieli. Jest to największe tego typu wydarzenie na świecie. Bierze w niej udział około 30 szefów państw i rządów oraz około 90 ministrów. Obecni są m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, kanclerz Niemiec Angela Merkel i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Najważniejsze tematy tegorocznego spotkania to stosunki transatlantyckie, narastające napięcie między Zachodem a Rosją oraz kryzysy na Bliskim Wschodzie.

Jak informowaliśmy wcześniej, rzecznik Pentagonu odniósł się w środę do kwestii zwiększenia liczby żołnierzy USA w Polsce. Wcześniej w wywiadzie dla „Financial Times” ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zapowiedziała, że liczba amerykańskich żołnierzy w naszym kraju zostanie znacząco zwiększona. Minister obrony Mariusz Błaszczak skomentował to mówiąc, że pytanie nie czy, lecz jak wzmocnić obecność wojskową Stanów Zjednoczonych w Polsce.

W związku z tym, sprawę jeszcze tego samego dnia, tuż przed rozpoczęciem szczytu ws. Bliskiego Wschodu w Warszawie, skomentował Eric Pahon, rzecznik Departamentu Obrony USA. Jakiekolwiek spekulacje na temat zwiększenia liczby żołnierzy są w tym momencie bezpodstawne – powiedział Pahon, cytowany przez agencję Reuters. – Kontynuujemy dyskusje z naszymi polskimi sojusznikami i żadne porozumienia nie zostały jeszcze osiągnięte. Kontynuujemy dyskusje i poinformujemy o ich wynikach w stosownym momencie.

Czytaj także: „Jak MON wspiera zbrojeniówkę USA” – dziennikarz komentuje zakup systemów HIMARS

RIRM / mon.gov.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply