Polonia w USA protestowała przeciw ustawie o roszczeniach żydowskich [+FOTO/+VIDEO]

W niedzielę w kilku amerykańskich miastach odbyły się protesty Polonii przeciw ustawie 447 o tzw. restytucji mienia żydowskiego. – podało radio RMF FM.

Jak poinformował amerykański korespondent RMF FM Paweł Żuchowski, protesty odbyły się m.in. w dwóch miejscach w Nowym Jorku – pod konsulatem Izraela oraz na Federal Plaza. Podobne demonstracje były zaplanowane w Chicago, Los Angeles, Filadelfii, Bostonie oraz w Hartford.

Konsulat Izraela w Nowym Jorku pikietowało około 200 osób. Protestowano nie tylko przeciw przyjętej w ubiegłym roku w USA ustawie JUST Act 447, która pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich i otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Demonstrujący domagali się także przeprosin od p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza za wypowiedź o Polakach, którzy “wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

Na zdjęciach i nagraniach opublikowanych przez Żuchowskiego widać, że Polacy przynieśli ze sobą banery z hasłami “Polska nic nie jest wam winna! Niemcy i Rosja są winne!”, “Polska nie będzie waszą następną Palestyną”, “Mówimy +nie+ oddawaniu mienia bezspadkowego”. Niektórzy z pikietujących twierdzili, że ustawa 447 jest niezgodna z amerykańską konstytucją i prawem międzynarodowym. Skandowano hasła przeciwko kontrowersyjnej ustawie i odśpiewano “Rotę”.

Jak wcześniej podawaliśmy, organizatorami protestów są: Komitet Ochrony Pomnika Katynskiego i Obiektow Historycznych (New Jersey), Polish American Strategic Initiative, Narodowe Sily Zbrojne Nowe Pokolenie (Chicago, Illinois), Polish Heritage Council of North America, Inc. (New York) oraz Polish American Congress of Southern California (California). Według Polskiego Radia 24 od akcji dystansował się Kongres Polonii Amerykańskiej, którego prezes Frank Spula uważa, że ustawę należy poprawić w amerykańskim parlamencie a nie przeciw niej protestować na ulicach. Kongres Polonii Amerykańskiej przygotowuje projekt poprawki, która ma wykreślić Polskę z listy państw wymienionych w ustawie.

Przypomnijmy, że 9. maja 2018 roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę JUST Act 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today), obecnie obowiązującą jako federalne prawo o numerze 115-171, dotyczące zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Ustawa pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich. Dokument ten otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Chodzi głównie o znajdujące się w Polsce nieruchomości, które zgodnie z prawem przeszły na własność samorządu terytorialnego lub skarbu państwa.

Zgodnie z ustawą Departament Stanu został zobowiązany do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu odnośnie tego, jak poszczególne kraje realizują obowiązek restytucji mienia ofiar Holokaustu. Później raport ma być aktualizowany. Jak pisało RMF FM, państwa opóźniające się ze zwrotem mienia „mogą znaleźć się na cenzurowanym”.

Przeciwnicy ustawy przypominają , że przedmiotem roszczeń są nieruchomości i inne aktywa pozostawione bezpotomnie i bezspadkowo przez obywateli Polski narodowości żydowskiej, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców. Podkreślają, że faktycznie roszczenia te zostały już zaspokojone poprzez nadzwyczajną niemiecko-izraelską umowę międzynarodową z 1952 roku, a także przez umowy indemnizacyjne pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, Wielka Brytanią, Francją, Kanadą i szeregiem innym krajów. Podkreśla się też, że „amerykańskie żydowskie organizacje roszczeniowe nie są i nigdy nie były prawnymi spadkobiercami obywateli II R.P. narodowości żydowskiej, ani jakichkolwiek innych podmiotów prawnych działających w Polsce przed II wojna światową”.

Kresy.pl / RMF FM / Polskie Radio 24

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply