Groźna dla polskiej racji stanu ustawa JUST Act 447 w sprawie mienia żydowskiego zyskała podpis amerykańskiego prezydenta i stanie się obowiązującym prawem.

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę JUST Act 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today) dotyczącą zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Jako pierwszy poinformował o tym w nocy ze środy na czwartek amerykański korespondent radia RMF FM.

Ustawa pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich. Dokument ten otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Chodzi tu głównie o znajdujące się w Polsce nieruchomości, które zgodnie z prawem przeszły na własność samorządu terytorialnego lub skarbu państwa.

Zgodnie z ustawą Departament Stanu został zobowiązany do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu odnośnie tego, jak poszczególne kraje realizują obowiązek restytucji mienia ofiar Holokaustu. Później raport ma być aktualizowany. Jak pisze RMF FM, państwa opóźniające się ze zwrotem mienia „mogą znaleźć się na cenzurowanym”.

Ustawa została przyjęta przez Izbę Reprezentantów w kwietniu br. w trybie przyspieszonym skracającym debatę i blokującym możliwość zgłaszania poprawek. Jak informowaliśmy wcześniej, z taką inicjatywą wystąpił przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan. Z tego powodu głosowano nie nad siostrzaną ustawą 1226 Izby, ale nad jej wersją senacką – 447, która została przyjęta przez Senat USA w grudniu 2017 roku.

Przyjęcie ustawy bezskutecznie próbowali zablokować Polacy ze Stanów Zjednoczonych. Na stronie internetowej Białego Domu pojawiła się petycja, w której napisano, że przywrócenie bezpotomnej własności opartej na pochodzeniu etnicznym jest bezprecedensowe w historii prawa i doprowadzi do spustoszenia w wielu dziedzinach. Ta ustawa jest w szczególności skierowana przeciwko Polsce, która w przeszłości udzielała schronienia polskim obywatelom pochodzenia żydowskiego. 

W trakcie prac legislacyjnych nad ustawą przedstawiciele polskiego rządu w oficjalnych wypowiedziach bagatelizowali jej znaczenie. Zdaniem szefa MSZ Jacka Czaputowicza ustawa 447 nie jest warta zbyt dużej uwagi, choć w jego opinii „w szczegółach budzi szereg zastrzeżeń”. Minister wskazywał w tym kontekście na fakt iż ustawa wymienia tylko jedną grupę – polskich Żydów. „Nie wiemy, dlaczego ta grupa miałaby być traktowana w sposób uprzywilejowany w stosunku do innych Polaków.” – mówił minister. Także wicepremier Jarosław Gowin twierdził, że ustawa „nie zagraża polskim interesom”. Mimo to pod koniec kwietnia pojechał do USA, gdzie rozmawiał z przedstawicielami największych organizacji żydowskich, m.in. o sprawie restytucji mienia. „Przedstawiałem racje, dla których nie tylko nasz rząd, ale żaden polski rząd nie może przyjąć rozwiązań prawnych dotyczących tzw. mienia bezspadkowego” – mówił Gowin po spotkaniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Winnicki o ustawie 447: Mamy do czynienia z gangiem wyłudzaczy

Kresy.pl / RMF FM

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  Czy teraz Morawiecki i inne pacany (np z mediów) podziękują Trumpowi na Twiterze tak samo jak Morawiecki wylewnie dziękował za jedno miłe słówka o Polsce które wygłosił Trump?

 2. Gaetano
  Gaetano :

  Tu sprawa jest taka, że tłiterowy neurotyczny megaloman, choć miał możliwość zawetowania, postąpił tak jak tego życzy sobie większość, tradycyjnie, jak wiemy, przyjazna narodowi polskiemu. W identyczny sposób zareagowałaby clintonowa. Po prostu tego chce establishment i tyle.
  Jednak tryb, w jakim tą szabrowniczą ustawę przeforsowano, jest wprost imponujący, w najbardziej negatywnym tego słowa znaczeniu.
  Ussrael spieszy się. Ussrael wymaga. Nie będzie ani odrobiny przesady w tym, że właściwym krokiem byłoby zerwanie stosunków dyplomatycznych, bo JUST to właśnie ten kaliber. Ustawa wymierzona ewidentnie w Polaków, zniewalająca i uderzająca w przyszłe pokolenia.

  Pewnie w głównym ścieku cichutko, bez zmian. Czerwony pasek tvpis na pewno wali po oczach. “Pełzająca zmiana” oraz ci wszyscy pseudo-dziennikarze i publicyści, po tzw. prawicowej stronie, cała ta zgraja wolskich, janeckich, itp. mają już przygotowaną nową strategię, jak to wszystko zaserwować ciemnemu ludowi. Całe to łajno, w którym toną po szyję, w kontekście reparacji od Niemiec jest teraz lepiej rozumiane, co można było już wcześniej podejrzewać. Pisiaci zapewne naiwnie wierzą, że “my od nich, a potem my im” i wtedy bilans wyjdzie z grubsza na zero. Idioci.
  Pora na koszerną kolację mateuszka i jego przyjaciela, bo taki maliniak już ma albo czeka na dalsze dyrektywy od jonny’ego.

  • jwu
   jwu :

   @Gaetano Pisaci w nic nie wierzą i nie wierzyli.A sprawą reparacji od Niemiec chcieli przykryć akt 447.Tylko ,że to pierwsze to czysta utopia ,a drugi będzie do realizacji.Współczuję naszym dzieciom i wnukom,i pocieszam się tym ,że nam mieszkańcom ziem odzyskanych ,będą mogli naskoczyć.Taką przynajmniej mam nadzieję ?

   • Gaetano
    Gaetano :

    @jwu I tu się mylisz Kolego. Wierzą, i to niejako z definicji, w przyjaźń polsko-ussmańską, w te wszystkie zapewnienia, sojusze, gwarancje oraz, frajersko, w przemożną siłę propagandy (która w porównaniu do tej po, jest bardziej sztampowa), jaką mogą sączyć przez swoje tuby, dotowane przez nas samych. Teraz na własne oczy widzimy, do czego ta zgubna wiara doprowadziła.

     • Gaetano
      Gaetano :

      @lp Mam nadzieję, że to nie sugestia? Znam to, są tam bardzo ciekawe rzeczy. Czytałem kiedyś fragmenty, za to znam “Chciałbym dożyć takich dni”. Było tam napisane o “śliniaku”, czyli o TW Znak oraz arcyciekawe wiadomości o ukradlinie, w kontekście rozpadu ZSRR. Już tu o tym, zdaje się, wspomniałem.

 3. tagore
  tagore :

  Pan Trump napełnił treścią swoją deklarację przyjaźni i sojuszu strategicznego z Polską.
  Wypada naszym pupcią wołowym uczyć się na doświadczeniach innych sojuszników USA,
  np. Egiptu czy Turcji nieco asertywności dobrze Polsce zrobi.