Pomiędzy siłami zbrojnymi Izraela i Iranu miało dojść do „rakietowej wymiany ciosów”.

Syryjskie media państwowe poinformowały o nocnym ataku izraelskiego lotnictwa na cele w Syrii. Izraelska armia potwierdziła dokonanie uderzenia, które miało być odpowiedzią na wcześniejszy ostrzał jej pozycji na Wzgórzach Golan.

Agencja Reutera podała, powołując się na syryjskie media państwowe, że izraelskie rakiety uderzyły w stację radarową, pozycje syryjskiej obrony przeciwlotnicznej i skład amunicji. Według agencji SANA obrona przeciwlotnicza zdołała strącić „dziesiątki” tych rakiet, w tym kilka na południe od miasta Hims.

Przeprowadzenie uderzenia potwierdziła izraelska armia. Według jej rzecznika prasowego Jonathana Conricusa była to odpowiedź na wcześniejszy atak na izraelskie cele położone na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan, dokonany przez Siły Ghods – jednostkę wchodzącą w skład irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Jak podkreślił Corinus, irański atak zakończył się niepowodzeniem – 20 rakiet Grad i Fajr zostało zestrzelonych, bądź nie trafiły one w cel. Zniszczenia po stronie izraelskiej miały być „ograniczone”.

„Nie znamy jeszcze wysokości [irańskich] strat” – powiedział Reutersowi rzecznik izraelskiej armii.

Jak zauważa Reuters, atak sił zbrojnych Iranu z terytorium Syrii na izraelskie pozycje na okupowanych Wzgórzach Golan byłby pierwszym tego typu przypadkiem. Iran rozmieścił w Syrii swoje jednostki, które wraz z powiązanymi z nim szyickimi milicjami wspierają armię rządową w wojnie syryjskiej.

Izrael wielokrotnie uderzał w irańskie cele w Syrii, m.in. po to, by powstrzymać przerzut broni między nimi, jednak oficjalnie tego nie potwierdzał. Po atakach w ubiegłym miesiącu, w których miało zginąć 7 irańskich żołnierzy, Iran zapowiadał, że dokona odwetu. Wkrótce przed domniemanymi atakami Sił Ghods Izrael ogłosił, że zarejestrował „nieregularną aktywność” irańskich sił w Syrii i postawił w stan gotowości bojowej swoje oddziały na Wzgórzach Golan.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Syryjskie media: Izrael znowu uderzył na cele w Syrii [+VIDEO]

Kresy.pl / Reuters / tvn24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    I komu tu wierzyć ? Wg.izraelskich informacji wszystkie rakiety wystrzelone nad Syrię trafiły w cel,wg.syryjskich większość została zestrzelonych .Podobnie jest z rakietami które Iran (rzekomo)wystrzelił w stronę Wzgórz Golan.Wszystkie zostały zestrzelone,chociaż Iran nie potwierdził tego ataku.