Pomiędzy siłami zbrojnymi Izraela i Iranu miało dojść do “rakietowej wymiany ciosów”.

Syryjskie media państwowe poinformowały o nocnym ataku izraelskiego lotnictwa na cele w Syrii. Izraelska armia potwierdziła dokonanie uderzenia, które miało być odpowiedzią na wcześniejszy ostrzał jej pozycji na Wzgórzach Golan.

Agencja Reutera podała, powołując się na syryjskie media państwowe, że izraelskie rakiety uderzyły w stację radarową, pozycje syryjskiej obrony przeciwlotnicznej i skład amunicji. Według agencji SANA obrona przeciwlotnicza zdołała strącić „dziesiątki” tych rakiet, w tym kilka na południe od miasta Hims.

Przeprowadzenie uderzenia potwierdziła izraelska armia. Według jej rzecznika prasowego Jonathana Conricusa była to odpowiedź na wcześniejszy atak na izraelskie cele położone na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan, dokonany przez Siły Ghods – jednostkę wchodzącą w skład irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Jak podkreślił Corinus, irański atak zakończył się niepowodzeniem – 20 rakiet Grad i Fajr zostało zestrzelonych, bądź nie trafiły one w cel. Zniszczenia po stronie izraelskiej miały być „ograniczone”.

„Nie znamy jeszcze wysokości [irańskich] strat” – powiedział Reutersowi rzecznik izraelskiej armii.

Jak zauważa Reuters, atak sił zbrojnych Iranu z terytorium Syrii na izraelskie pozycje na okupowanych Wzgórzach Golan byłby pierwszym tego typu przypadkiem. Iran rozmieścił w Syrii swoje jednostki, które wraz z powiązanymi z nim szyickimi milicjami wspierają armię rządową w wojnie syryjskiej.

Izrael wielokrotnie uderzał w irańskie cele w Syrii, m.in. po to, by powstrzymać przerzut broni między nimi, jednak oficjalnie tego nie potwierdzał. Po atakach w ubiegłym miesiącu, w których miało zginąć 7 irańskich żołnierzy, Iran zapowiadał, że dokona odwetu. Wkrótce przed domniemanymi atakami Sił Ghods Izrael ogłosił, że zarejestrował „nieregularną aktywność” irańskich sił w Syrii i postawił w stan gotowości bojowej swoje oddziały na Wzgórzach Golan.

CZYTAJ TAKŻE: Syryjskie media: Izrael znowu uderzył na cele w Syrii [+VIDEO]

Kresy.pl / Reuters / tvn24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    I komu tu wierzyć ? Wg.izraelskich informacji wszystkie rakiety wystrzelone nad Syrię trafiły w cel,wg.syryjskich większość została zestrzelonych .Podobnie jest z rakietami które Iran (rzekomo)wystrzelił w stronę Wzgórz Golan.Wszystkie zostały zestrzelone,chociaż Iran nie potwierdził tego ataku.