Ukraińscy przedsiębiorcy, którzy stracili nieruchomości na Krymie, wygrali z Rosją przed Stałym Trybunałem Arbitrażowym w Hadze.

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał pozew 18 ukraińskich firm oraz jednej osoby prywatnej, które domagały się od Rosji odszkodowania za aktywa utracone w wyniku aneksji Krymu – podała w czwartek agencja UNN z powołaniem na Głos Ameryki.

Pozew wpłynął do sądu w Hadze 19. czerwca 2015 roku. Pozywający twierdzili, że Rosja naruszyła swoje zobowiązania wynikające z rosyjsko-ukraińskiej umowy o ochronie inwestycji poprzez działania podjęte w sierpniu 2014 roku, które przeszkodziły ich inwestycjom w nieruchomości na Krymie i w rezultacie doprowadziły do wywłaszczenia.

Jak powiedział Głosowi Ameryki jeden z prawników kancelarii prawnej Arnall Golden Gregory LLP, Rosja odmówiła wzięcia udziału w arbitrażu nie uznając jurysdykcji Stałego Trybunału Arbitrażowego w tej sprawie i nie wyznaczyła swojego arbitra. Trybunał podjął jednak decyzję o rozpatrzeniu sprawy uznając, że ma prawo zrobić to bez zgody jednej ze stron.

W werdykcie przyjętym przez Stały Trybunał Arbitrażowy przyznano rację ukraińskim inwestorom. Jak powiedział prawnik Arnall Golden Gregory LLP, należy spodziewać się, że Rosja, nie uznając jurysdykcji Trybunału i nie biorąc udziału w postępowaniu, nie będzie chciała dobrowolnie wypłacić odszkodowań. W takim przypadku inwestorzy mogą wystąpić na drogę przymusowej egzekucji swoich roszczeń.

Według portalu zaxid.net roszczenia pozywających w tej sprawie sięgają kwoty 159 mln dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina chce od Rosji 63 mld dolarów za okupację Krymu

Kresy.pl / UNN / zaxid.net

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • jwu
      jwu :

      @jwu Pewnie ,że polityka.Tak długo jak jankesi będą w sojuszu z banderowcami ,tak długo będą mącić.Gdyż własnie tam chcieli mieć swoje bazy morskie.

  1. tomso
    tomso :

    Rosja powinna zaskarżyć Ukrainę o odszkodowanie za nielegalne okupowanie Krymu od 1954 r., który został prawem kaduka/ bolszewickiego terroru odłączony od rosyjskiej SSR i ‘dorzucony’ przez Chruszczowa do ‘ukraińskiej’ SSR.

    W 2014 r. Krym wrócił ‘do macierzy’, tak jak Warszawa wróciła do Polski w 1918 r. Każde referendum na Krymie, ktokolwiek by je przeprowadzał – zawsze z ogromną większością pokaże, że Krymianie ‘chcą do Rosji’!