Syryjskie media oskarżyły izraelskie lotnictwo o kolejny atak na cele w Syrii. Armia Izraela odmówiła skomentowania tych doniesień.

Syryjska rządowa agencja informacyjna SANA podała w środę, że izraelskie lotnictwo dokonało w nocy z wtorku na środę ataku rakietowego na cele w rejonie Damaszku. Opierając się na źródle w syryjskiej armii poinformowano, że obrona przeciwlotnicza przejęła i zestrzeliła dwie izraelskie rakiety. Eksplozje spadających elementów rakiet doprowadziły do śmierci dwóch osób cywilnych. Rządowe media syryjskie nie informują, czy były straty militarne w wyniku tego ataku.

SANA opublikowała nagranie z monitoringu, które ma pokazywać upadek szczątków zestrzelonej rakiety.

Agencja Reuters powołując się na jednego z dowódców ugrupowań wspierających Damaszek podała, że Izrael zaatakował bazę syryjskiej armii, lecz obyło się bez strat w ludziach.

Z kolei Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi, że zaatakowano skład broni i wyrzutnie rakietowe w rejonie Kisweh położone na południe od Damaszku. Miało zginąć w nich co najmniej dziewięciu Irańczyków lub bojowników proirańskich milicji.

Armia Izraela zgodnie z dotychczasową praktyką odmówiła skomentowania doniesień o ataku, informując jednocześnie, że zarejestrowała „nieregularną aktywność” irańskich sił w Syrii i postawiła w stan gotowości bojowej swoje oddziały na Wzgórzach Golan.

Atak nastąpił wkrótce po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa, że USA występują z porozumienia nuklearnego JCPOA z Iranem. Trump, ogłaszając wystąpienie z JCPOA, twierdził m.in., że nie zapobiegło ono rozwijaniu „działalności terrorystycznej” przez Teheran na Bliskim Wschodzie, w tym w Syrii. Jak pisze agencja Reutera, Izrael uważa Iran za swojego zapiekłego wroga, a wspierany przez Iran Hezbollah za największe zagrożenie u swoich granic. Izrael wielokrotnie uderzał w irańskie cele związane z Iranem i Hezbollahem, m.in. po to, by powstrzymać przerzut broni między nimi.

CZYTAJ TAKŻE: Syria i Rosja: bazę w Hims zaatakowało izraelskie lotnictwo

Kresy.pl / Reuters / PAP / SANA

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. UczSieHistorii
    UczSieHistorii :

    Ogarnie ktoś w końcu tych terrorystów z usraela? Jak nie można ich dosięgnąć w ich własnym korycie to trzeba ich bić po mordach wszędzie gdzie tylko pokażą swoje zakłamane paszcze.
    Żaden inny kraj w obecnym momencie nie pozwala sobie na tak wiele jak żydowski.

    I krew mnie zalewa jak widzę, że pisuary które uważają się za patriotów lizać i chcą wejść jeszcze głębiej w dupsko tym terrorystom.