Do ataku na bazę lotniczą w Hims w środkowej Syrii doszło w poniedziałek w godzinach porannych.

Syria i Rosja oskarżyły Izrael o dokonanie poniedziałkowego ataku rakietowego na syryjską bazę T-4 w pobliżu miasta Hims. – podała agencja AFP. Wcześniej syryjskie media wskazywały lotnictwo USA jako „najbardziej prawdopodobnego” wykonawcę tego ataku, jednak Pentagon odrzucił te oskarżenia.

Syryjska agencja informacyjna SANA podała później, powołując się na źródło w syryjskiej armii, że rakiety, które uderzyły w bazę, zostały wystrzelone z izraelskiego myśliwca F-15 z przestrzeni powietrznej nad Libanem. Syryjska obrona przeciwlotnicza miała zestrzelić osiem rakiet. Niemniej, w wyniku ataku byli zabici i ranni. SANA nie podała jednak dokładnej liczby ofiar.

Jak pisze agencja AFP, nieco inne informacje o ataku podało rosyjskie ministerstwo obrony. Według niego dwa izraelskie F-15s wystrzeliły osiem rakiet, z czego pięć zostało zestrzelonych a trzy trafiły w cel.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w bazie zginęło co najmniej 14 ludzi, w tym oficerowie syryjskiej armii oraz członkowie oddziałów irańskich wspierających Baszszara al-Asada.

Jak podawała wcześniej agencja Reutera, w zaatakowanej bazie mogły znajdować się znaczne siły rosyjskiego lotnictwa, które wykorzystywały ją do przeprowadzania nalotów na obszary zajęte przez syryjskich rebeliantów. Jednak rosyjskie ministerstwo obrony wydało oświadczenie, że wśród ofiar ataku nie ma Rosjan.

Początkowo syryjska telewizja państwowa podawała, że lotnictwo USA jest podejrzewane o dokonanie tego ataku rakietowego. W odpowiedzi Pentagon oświadczył, że amerykańskie lotnictwo nie przeprowadzało w tym czasie działań bojowych w Syrii.

Po tym, jak media w Libanie zasugerowały, iż bazę mogło zaatakować izraelskie lotnictwo, izraelska rzeczniczka odmówiła komentarza. Izrael wielokrotnie atakował z powietrza obiekty w Syrii uderzając w konwoje i bazy wspieranych przez Iran milicji walczących po stronie Baszszara al-Asada.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: syryjska armia nie dokonała ataku chemicznego na szpital w mieście Duma

Kresy.pl / SANA / TASS/ AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz